TLD nedir?

What is a Domain TLD?
What is a Domain TLD?

Ne zaman bir alan adı yazsak onunla birlikte gelir (com, .net , .org. vb.) Bu üç harf zorunludur ve “Üst Düzey Etki Alanları” olarak adlandırılır.

Bir alan adının sonundaki bu üç harfin önemi nedir? Amacı nedir ve sitenin kimliğini belirleyen tek kişi mi?
Tüm bu soruların cevapları bu yazının satır aralarında, yanlış yazmamak ya da yanlış yazmamak bizi yanlış siteye yönlendiriyor.

TLD’ler nedir?

Bunlara İnternet etki alanı uzantıları veya etki alanı son ekleri de denir. TLD sayesinde sitenin ne tür bilgiler sağladığını hızlıca öğrenebilirsiniz. Örneğin, yazdığınız URL gov. ile bitiyorsa, devletle ilgili bilgileri bulacağınızı bilirsiniz. Her TLD, belirli bir varlık tarafından yönetilen bir kayıt defteri içerir. Bu taraflar, İnternet Tahsisli Adlar Kurumu (ICANN) tarafından kontrol edilir. Ama neden bu kadar çok TLD var? Bir TLD size coğrafi alanı, sahibi veya amacı gibi neyle ilişkili olduğunu söylediğinden, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçeneğiniz olacaktır.

Kaç tür alan adı?

  • Ülke Kodları (CCTLD): Her ülkenin iki harfli bir koda dayalı kendi etki alanı vardır, örneğin Rusya (.RU) etki alanı.
  • Genel Göstergeler (GTLD): Bu türlere herkes kaydolabilir ve coğrafi işaret veya ticari marka içerebilecek pek çok (com, .org, .info,.net) vardır.
  • Altyapı Kodları (barpa): Bu aralık, “Adres ve Yönlendirme Parametre Alanı” anlamına gelen İnternet Atanmış Numaralar Yetkilisi (barpa) tarafından kontrol edilen yalnızca bir tür içerir.
  • Özel Belirteçler (STLD): Özel kuruluşlar, .asia, .edu, .aero, .jobs gibi yalnızca gerekli koşullar karşılandığında atanan bu tür kısıtlı alan adlarına sponsorluk yapar ve yönetir.
  • Yaratıcı Karakterler (CTLD): tv gibi. TV şovları ve diğer video projeleri, ad. Belirli bir kişiye odaklanan siteler için, ben. Kişisel markalaşma projeleri, uzman. Belirli bir alanda ustalaşmış dünyaya göstermek için.
  • Uluslararası Kodlar (ITLD): Bu kodlar, belirli bir uluslararası organizasyonu gösterebilen uluslararası markalar içindir.

Bunlar, interneti kullanırken tanıyabileceğiniz  küresel alan türleriydi, bu makaleden sonra her bir alanın tam olarak neyi temsil ettiğini ve neye yönelik olduğunu biliyorsunuz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
set up outlook

Outlook nasıl kurulur

Next Post
Choosing the perfect domain name

Mükemmel alan adını seçme

Related Posts
Choosing the perfect domain name

Mükemmel alan adını seçme

İşletmeniz için neden en iyi alan adını seçmelisiniz!  İşletmeniz için uygun alan adlarından birini seçmek doğru karardır. Alan adınız tarayıcınıza yazdığınız kelimelerden daha fazlasıdır, çevrimiçi…
Read More
Total
0
Share