Bir online mağazada dönüşüm oranını nasıl artırabilirsiniz?

How to increase the conversion rate in an online store
Shares

Yüksek dönüşüm birçok online mağaza sahibinin hayalidir. Sonuçta bu sunduğunuz ürünlerin alıcılar arasında ne kadar ilgi yarattığını anlatan bir göstergedir. Bir online mağazada dönüşüm oranını nasıl artıracağınızı öğrenmelisiniz!

Eğer blogumuzu düzenli olarak okuyorsanız işletmenizin başarısını önemsediğimizi çok iyi biliyorsunuzdur. Başarınız e-ticaretinizin de büyüyeceği anlamına gelir. Daha fazla müşteriniz olur bu yüzden daha gelişmiş çözümlere geçmeniz gerekebilir ve VPS paketinizi daha iyi bir pakete yükseltmek zorunda kalabilirsiniz.

Ve sonunda fiziksel hostinge geçmek dışında başka bir çareniz kalmayacağı bir duruma gelebilirsiniz. Görebileceğiniz gibi başarınız aynı zamanda bizim de başarımız olacak. Bu nedenle size online mağazanızdaki dönüşüm oranınızı artıracak 5 yolu hazırladık.

Kullanıcıların sitenizi ziyaret edip de neden ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almadığını merak ediyor musunuz? Yüksek ihtimalle önemli yazım ve kalite hataları yapıyorsunuzdur ya da bazı teknik sorunlar ortaya çıkmıştır. Bunların hepsi dönüşümde azalmaya sebep olur ve size bu göstergeyi nasıl artırabileceğinizi göstereceğiz.

Dönüşüm nedir?

Bir online mağazada dönüşüm oranını artırmayı öğrenmeden önce bu göstergenin tam olarak nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerek. Dönüşümü pasif bir alıcıyı aktif bir alıcıya çevirmek olarak tanımlayabilirsiniz. Yani bu bir kullanıcı sitenize girmekle kalmayıp satın alma, haber bültenine abone olma ya da bir linke tıklamak gibi bir eyleme de geçtiğinde olmuş olur.

Unutmayın ki dönüşüm aynı zamanda her işletmenin en önemli hedeflerinden birine götürür: kâr etmek. Ancak bu her zaman para ile ilgili değildir. Veritabanınızı büyüterek ve bilginizi göstererek de fayda sağlayabilirsiniz.

Özgün içerikler ekleyin

Yüksek kaliteli yazılar ile alıcılarınızı teşvik edebileceğinizi ve internetteki erişiminizi artırabileceğinizi zaten iyi bir şekilde biliyorsunuz. Bu nedenle bu yazıların özgünlüğüne de dikkat etmeniz gerekiyor. İçerik tanımları konusunda bu çok kritik. Sonuçta çoğu toptan satıcı ve üretici sitelerine hazır üretilmiş içeriği yapıştırıp geçiyor.

Ancak bu şekilde Google Arama Motoru üzerinde öne çıkamazsınız ve potansiyel müşterilerinizin gözünde daha çekici olamazsınız. Rakipleri arasında lider olmayan hatta farkedilemeyen birçok online mağazadan biri olursunuz. Bu nedenle özgün ürün tanımları dönüşümü kesinlikle olumlu etkileyecektir.

Ancak tanım her şey demek değildir. Google aramalarında öne çıkacak orjinal ürün fotoğrafları çekin. Seçili ürünler için rehberlerinizi ekleyin. Youtube kanalınızda öğreticiler ya da incelemeler üretin ve bunları sitenize koyun. Müşterilerin sorularından fikir edinebilirsiniz.

3 müşteriniz belirli bir UPS modelinin bilgisayarı taşıyıp taşıyamayacağını mı sordu? Bilgisayarınızı UPS’e bağlayıp bir zamanlayıcı ile güçten düşmeden ne kadar dayanacağını gösterdiğiniz bir video çekin. Müşterilerinizi çabalarınızı görecek ve belki sizden bir UPS bile satın alacaktır, en uygun fiyatlar sizde olmasa bile.

Özgün içerik ve iyi UX

UX’e dikkat edin

Kullanıcı Deneyimi (UX) alıcıları websiteniz hakkında çok iyi hissettirir ve aynı zamanda sitenizde daha fazla zaman geçirmek isterler. Bu nedenle dönüşüm oranınızın neden düşük olduğunu merak ediyorsanız deneyler yapmaya başlayın. Font tipini, boyutunu, rengini değiştirin ve A/B testleri yapın.

İki giriş sayfası tasarlayın ve bir A/B testing programını (örneğin bir WordPress plugini olabilir) hangi fontun daha etkili olduğunu görmek için kullanın. Benzer şekilde sitenizdeki dominant renkleri kontrol edin. CTA (Call to Action) butonlarınız hakkında iyi düşünün ve yanlışlıklar farkederseniz ya da daha iyi bir fikir bulursanız onları yeniden tasarlayın.

Yükleme süresini etkileyen teknik unsurları unutmayın. Siteniz yeterince hızlı yükleniyor mu kontrol edin. Sağlıklı Websiteetiketine sahip makalelerimizi okuyun ve buradaki ipuçlarını pratiğe dökün. Tüm bu unsurlar dönüşümde artışı pozitif olarak etkileyecektir. Ayrıca görünürlüğünüz daha da artacak ve siteniz Google botları tarafından farkedilmeye başlayacaktır.

Güven inşa edin

Siteniz sadece çekmekle kalmamalı, aynı zamanda güven de yaratmalı. Sitenizin güvenirliğini artıracak detaylara dikkat etmek ve kullanıcıların sunduğunuz şeyden faydalanmak istemesini sağlamak elzemdir. Bunu nasıl yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Öncelikle bir SSL sertifikası ile başlayın ve alıcılarınız sitenize erişmekte problem yaşamasınlar.

Ayrıca bilginizi paylaşın ve tecrübenizi gösterin. Bu nokta ilk adımdaki tavsiyeyi tekrarlayabilirim: ilgi çekici içerikler üretin, özellikle de video rehberler. Bu sayede uzman bir marka inşa etmiş olursunuz.

Portfolyonuzu tamamlayın ve önceki müşterilerden incelemeler gösterin. Müşterilerinizi bunu hizmetlerinizin gerçekten yüksek kalite olduğu ile alakalı kanıt olarak algılayacaktır. Müşterilerinizin sorunlarını çözmeye odaklanın ve olumsuz geri dönüş almadığınızdan emin olun. Eğer olumsuz bir geri dönüş varsa onu olumluya çevirmeye çalışın. Olumsuz bir fikri olumlu bir fikre çevirdiğiniz zaman müşterilerinizi yardım etmeyi ne kadar önemsediğinizi göstermiş olursunuz.

Ve hepsinin ötesinde alıcılarınızın verilerinin sizinle güvende olduğundan emin olun. Bu sayede tekliflerinizi kabul etmekten mutlu olacaklardır ki bu da dönüşümde artışa sebep olur. Bunu yapmak için sağlam ve güvenilir bir hosting gereklidir. UltaHost’un tekliflerine bir göz atın çünkü UltaHost için güvenlik mutlak bir önceliktir.

UltaHost size hem ücretsiz hem de premium bir SSL sertifikası sağlar.

UltaHost size sadece ücretsiz SSL sertifikası ve SSH ile güvenli veri transferi sağlamakla kalmayacaktır. Güvenlik sistemlerimizin, hizmetinizi tehdit edebilecek hiçbir şey kalmayacağından emin olduklarından emin olabilirsiniz. DDoS saldırıları sırasında size destek olacağız ve malware saldırılarını ya da izinsiz sunucu girişlerini savuşturacağız.

Satın alma sürecini basitleştirin

Modern alıcılar sabırlı değildir ve ödemelerle ilgili herhangi bir sorun, karmaşık bir alışveriş süreci ya da en sevdikleri kargo şeklinin bulunmayışı sepeti bırakmalarına sebep olacaktır. Bu online mağazalar için büyük bir sorundur ama bunu çözebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey şeffaf, basit ve hızlı bir alışveriş süreci yaratmaktır.

Bunun ilk adımı görünür bir “sepete ekle” butonu ve basit bir sipariş formudur. Atılması gereken adımları olabildiğince azalttığınızdan emin olun. Kullanıcılarınızın sizden 2-3 dakika içinde alışveriş yapabileceğini gösterin. Bu onları teşvik edecektir ve aynı zamanda fikirlerini değiştirme ihtimallerini azaltacaktır.

İletişime önem verin

Potansiyel müşterilerinizin sorularına önemsememezlik yapamazsınız, aksine onlara çok hızlı cevap vermelisiniz. Etkili iletişim sitenizdeki dönüşümü arttırmaya yarayan bir başka unsurdur. Zaman ve haftanın günü farketmeden basit ve en sık olan indirimler hakkında cevaplar veren bir sohbet botu bu yüzden çok iyi bir fikirdir.

Bunun yanı sıra sitenize birden fazla iletişim formu, e posta adresleri ve telefon numaraları ekleyin. Eğer işinizi otomatiğe almak istiyorsanız şirket bloguna makaleler eklemek iyi bir fikirdir. Orada en sık şüpheleri cevaplandırabilir ve Google Arama Motoru üzerinden gelecek ek grup alıcıları çekebilirsiniz. Eğer yazılar yazmaya vaktiniz yoksa sadece Sıkça Sorulan Sorular’ı tercih edin, daha basit olacaktır.

UltaHost hosting platformunu denemeyi unutmayın! Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, hız ve güvenlik üzerine odaklanmıştır. Size farkı gösterelim! Paketlerimize göz atın!

Previous Post
Distributed Storage System

Web Sunucunuz için En İyi Depolama Tipi Hangisidir?

Next Post
Minecraft

Bir Minecraft Sunucusu Nasıl Hazırlanabilir?

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50