Çalışma süresi neden bu kadar önemli?

App Store’un 12 saatlik kesintisi, 25 milyon dolarlık zarara yol açtı. 2018’de Prime Day’de Amazon’un hizmetlerinde bir saatlik bir arıza, yaklaşık 100 milyon dolarlık kayba yol açtı. Kulağa büyük rakamlar gibi mi geliyor? Gerçekten de öyle! Web sitenizin kapalı kalma süresi milyonlarca kayıpla sonuçlanmasa da işletmenizin ölçeği göz önüne alındığında, rakamlar aynı derecede şaşırtıcı olacaktır.

Bir web sitesi her zaman erişilebilir olmalıdır. İster Pazartesi sabah 8 olsun, isterseniz de Pazar sabah 3, çevrimiçi mağazanız veya blogunuz çalışır durumda olmalıdır. Sunucu bakımı, siber saldırılar, donanım arızaları, yazılım sorunları veya diğer rastgele olaylar, sunucuların bazen kullanılamamasına neden olabilir.

Bu tür aksama sürelerinin mümkün olduğunca az olmasını sağlamak sizin yararınızadır. Elbette bunda doğrudan bir etkiniz yok ama yine de size bağlıdır. Sonuçta, barındırma sağlayıcısını seçen sizsiniz.

Çalışma süresi nedir?

Çalışma süresi, yüzde olarak ifade edilen sistem güvenilirliğinin bir ölçüsüdür. Kesintisiz bilgisayar veya sunucu çalışmasının zamanını ifade eder ve barındırma hizmetleri için çok önemli bir ölçüttür. Web sitelerinin ve hizmetlerin kesintisiz olarak halka açık olabilmesi için sunucunun 7 gün 24 saat çalışması gerekir.

%100 çalışma süresi, sunucunun kapanmadığı anlamına gelir ve teknik bakımlar veya bilgi işlem onarımları dahil hiçbir şey web sitesinin çalışmasını engellemez.

Barındırma sağlayıcı, sitenizi başka bir sunucuya geçirmek için farklı teknolojiler kullansa bile, geçiş anında bir süreliğine devre dışı bırakılır. Bu nedenle, bazı boşluklar kabul edilebilse dee küçük ve göze batmadan yapılmalıdır.

Hangi çalışma süresi iyidir?

Mükemmel bir çalışma süresi mümkün olduğunca %100’e yakındır. Sağlayıcıya bağlı olarak %98 ile %99,95 arasında değişir. En iyi barındırma sağlayıcıları, %99,9’luk bir çalışma süresini hedefler. Hizmetin kullanılamadığı süreye kesinti denir. Ancak bazen hizmet o kadar düşük seviyededir ki, %96-97 civarında çalışma süresiyle karşılaşabilirsiniz. Bu tür sağlayıcılardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bu birkaç yüzde puanı bir fark yaratır mı diye soranlar için cevabımız: Kesinlikle evet! Daha iyi anlayabilmemiz için şu örnekleri veriyorum:

  • %99,9 – bir ayda 43 dakika 12 saniyeye kadar aralara izin verilir;
  • %99 – ayda 7 saate kadar ara verilmesine izin verilir;
  • %98 – ayda 14 saate kadar aralara izin verilir.

Gördüğünüz gibi, bunlar yıla vurduğumuzda hiç de azımsanacak raklamlar değil. Bu nedenle, bir barındırma seçerken, bu göstergeye çok dikkat eden bir barındırma sağlayıcısı seçmeye değer. En iyi hizmet sunucular, bileşenleri veya işletim sistemini değiştirmeleri gerektiğinde bile, web sitenizin kapalı kalma süresini en aza indiren yöntemler kullanır.

Bunlar, gerçek sunucu yükseltilirken hizmetlerinizi aktardıkları ek sunuculardır. Yükseltme altı ayda bir 4 saat sürüyorsa ve her gün yeniden başlatma gerektiren daha küçük yapılandırmalar varsa, sunucu çalışma süresi %99,5 olabilir. Ancak sağlayıcı, her yükseltme sırasında sunucunuzun kullanılamama durumunu 30 dakikaya indirirse, mükemmel çalışma süresini sürdürebilecektir.

Çalışma Süresi ve SEO

Arıza süresi maliyetlerini değerlendirirken operasyonların ölçeği önemlidir. Herkes Amazon kadar büyük kâr elde edemez. Ancak, daha küçük şirketler bile sunucu kullanılamaması nedeniyle ağır sonuçlara maruz kalabilir. Düşük çalışma süresi SEO’yu etkileyerek Google sıralamalarında düşüşe neden olur.

Google, bir web sitesini değerlendirirken çeşitli faktörleri dikkate alarak hızlı, güvenli ve erişilebilir web sitelerini ödüllendirir. Web siteniz genellikle yüklenmiyorsa (ör. sunucu sorunları nedeniyle), arama motoru algoritmaları bunu endişe verici bir sinyal olarak kabul eder.

Ama hepsi bu kadarla sınırlı değildir. Arama motoru robotlarının web sitenizi günün farklı saatlerinde analiz ettiğini bilmelisiniz. Bu da  yalnızca yoğun saatlerde değil, aynı zamanda, örneğin, web sitenizin hiçbir ziyaretçinin görünmediği saat 3’te de analiz edilebileceği anlamına gelir. Bu nedenle sunucu üzerinde bakım çalışmaları sadece gece yapılsa bile sitenin kapalı olması SEO sıralamalarınızı etkileyecektir.

Düşük çalışma süresi müşteri kaybı anlamına gelir

Çalışma süresinde ayda bir yüzde noktasının kesri kadar bir değişiklik, çok sayıda kesinti anlamına gelebilir. Ancak, sorunun boyutunu anlamak için, %99 çalışma süresinin yılda 3 gün ve 15 saat kesinti olduğunu hayal edin! Bu değer %98’in altına düşerse web siteniz yılda bir haftadan fazla kapalı demektir!

Şimdi haftalık gelirinize bakın. Düşük çalışma süreli barındırmayı seçmenin size maliyeti budur. Ve gelir kaybı her şey değildir. İmajınızı da kaybedersiniz çünkü sitenizden bir iki kez ayrılan müşteri geri dönmeyecek ve rekabeti seçecektir.

Pazarlama etkinliğiniz azalacak ve kazanmış olabileceğiniz müşteriler geri dönülmez bir şekilde kaybedilecektir. Kendinizi kandırmanıza gerek yok: kullanıcı size geri dönmeyecek. Dahası, size olumsuz görüşler verebileceklerdir. Araştırmalar, kullanıcıların %88’inin herhangi bir sorun olması durumunda bir web sitesine geri dönmeyeceğini söylüyor.

Bu tür aksama süreleri nedeniyle blogunuzun alacağı daha az görüntülemeyi düşünün. Arama motoru sıralamalarınızı ve web sitenizin derecelendirmesini etkileyecektir. Gördüğünüz gibi, kesinti maliyetleri şirketinizin haftalık gelirinden çok daha yüksek.

Çalışma süresini etkileyen faktörler

Düzenli donanım yükseltmeleri, bakım çalışmaları ve yazılım güncellemeleri için sunucunun yeniden başlatılması, çalışma süresini etkileyen faktörlerin tümü değildir. Donanım ve yazılımdan kaynaklanan hatalar olduğu gibi, barındırma sağlayıcının otomatik olarak öğrenmediği müşteri hatası da vardır. Çalışanlar tarafından uyarılan müşteri, arızayı barındırma sağlayıcısından daha hızlı sonuç getirebilir.

Bu nedenle, müşteri hizmetleri seviyesinin çalışma süresi üzerinde de etkisi vardır. Sunucunun Cuma günü saat 22.00’de bozulduğu, destek ekibinin ise yalnızca Pazartesi’den Cuma’ya sabah 8’den akşam 6’ya kadar çalıştığı bir durum hayal edin. Sağlayıcı, arızayı yalnızca biletin işleneceği Pazartesi öğleden sonra öğrenecektir. Tepki vermek için gereken sürenin eklenmesi, 70 saatin üzerinde kesinti sağlar.

Böyle bir durum kabul edilemezdir. Destek ekibindeki uzmanlar, günün 24 saati profesyonel teknik destek ve karşılaşılan herhangi bir soruna hızlı yanıt vermelidir. Bu sayede beklenmeyen bir sunucu arızası saatler değil dakikalar içinde giderilebilir.

Diğer bir kritik faktör güvenlik seviyesidir. DDoS saldırılarına karşı özellikle koruma, çünkü bunlar sunucuyu aşırı yükleyerek zarar verebilir. Elbette güvenlik duvarlarının ve antivirüs sistemlerinin rolü küçümsenemez. Virüslü bir sunucu çalışmayı durdurabilir.

DDoS veya virüs bulaşmasının etkileriyle mücadele etmek birkaç saat sürebilir; çalışma süresini önemli ölçüde azaltacaktır. Özellikle, bir bilgisayar korsanlığı grubu güvenlik açıklarını fark ederse ve saldırmaya devam ederek sunucuyu düzenli olarak çökertirse sıkıntı büyüyecektir.

Sonuç Olarak

Mükemmel çalışma süresi, en önemli barındırma parametrelerinden biridir. Gördüğünüz gibi, web sitenizin doğru çalışması, finansal sonuçlarınız, arama motoru konumları ve müşteri görüşleri üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, bir barındırma sağlayıcısı seçerken bu değeri dikkate almaya değer.

Çalışma süresi yüzdesi ne kadar yüksek olursa, web sitenizin veya blog platformunuzun kesintisiz olarak çalışır durumda olacağından o kadar emin olursunuz. Sunucuların hatasız çalışması, web siteniz ve şirketiniz için sonuçlara dönüşecektir.

Mükemmel çalışma süresi, UltaHost için belirleyici parametrelerden biridir. Bunun nedeni kısmen, mükemmel çalışma süresinin UltaHost’un en çok odaklandığı alanların bir sonucu olmasıdır. Sonuç, en iyi çalışma süresiyle barındırma hizmeti almanızdır.

Tüm UltaHost sunucuları, yalnızca performans ve her şeyden önce güvenilirlik anlamına gelen üst düzey donanımlarda çalışır. Paylaşımlı barındırma, VPS, VDS veya özel bir sunucu seçmenizden bağımsız olarak UltaHost, NVMe SSD’lerle birinci sınıf bileşenler sağlayacaktır.

Başka bir konu da güvenliğe önem vermektir ve bu, UltaHost için 1 numaralı önceliktir. Üçüncü faktör ise 7/24 destek ekibidir. Sunucuyla ilgili herhangi bir sorun algılanır algılanmaz, sorunu çözmek için tüm UltaHost kaynakları anında başlatılır.

Bu sayede UltaHost %99,9 çalışma süresini garanti eder ve bu seviyenin altına asla düşmeyerek garantisini yerine getirebilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

WordPress içindekiler tablosu için en iyi 4 eklenti

Next Post

SEO Hakkındaki En Yaygın 10 Efsaneyi Ortadan Kaldırıyoruz

Related Posts
Total
0
Share