Dijital pazarlamanız için rakip analizi: rehber

Tutorial on creating a competitor analysis for your digital marketing
Shares

Pazarlama serisindeki son makalemizde dijital pazarlamada rakip analizi hakkında yazmıştık. Tanımına ek olarak neden bunu yapmanızın değerli olacağını, neleri izlemeniz gerektiğini ve nasıl bunu temel alarak tercihler yapabileceğinizden bahsetmiştik. Bugün daha pratik olacak: size rakip analizini nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz.

Sizinle aynı endüstride çalışan şirketlerin bir listesini yaparak başlayın ve potansiyel hedef kitleleri tespit edin ki daha iyi talep yaratabilin. Hangi sorulara cevaplar arıyorsunuz: pazar payı, gelir, müşteri demografileri ve sunulan ürünler? Bu sayede analizin kapsamını ve talep yaratmak için hedefleri belirlemiş olacaksınız. Ardından içinde veriyi toplayacağınız ve analiz edeceğiniz bir dosya yaratın. Bu verilerin içinde müstakbel müşterilerin iletişim bilgileri, sosyal medya etkileşimleri, website trafiği ve etkili bir şekilde talep yaratmak için gereken diğer metrikler bulunacaktır.

İnternette rakibiniz olan şirketleri listeleyin

Şimdi tüm rakiplerinizi listeleme zamanı. Bir girişimci olarak tabi ki en büyük rakibinizi biliyorsunuzdur. Ancak analizinizde bulundurulmayı hak eden daha küçük ve daha az belirgin rakipler de vardır.

Sadece sizinle aynı şeyi sunan şirketler ile kısıtlamayın kendinizi. Sizin sunduklarınız ile aynı dalda uzmanlaşmış şirketlere de odaklanın. Örneğin bilgisayar donanımı, PC parçaları, laptoplar ve bilgisayar aksesuarları satıyorsanız CPUlar, ekran kartları, diskler ve RAMler satan bir rakibi de not alın.

Eğer yerel olarak, mesela sadece Macaristan’da, operasyonlarınızı yürütüyorsanız aynı bölgede çalışan küresel rakipleri de eklemeyi unutmayın.

Rakibinizin kim olduğunu nasıl belirlersiniz?

İşiniz ile alakalı Google aramalarında en üstlerde çıkanlara odaklanmak en kolayıdır.

 1. İşletmenizi ve sunduğunuz ürünleri tanımlayan anahtar kelimelerin bir listesini hazırlayarak başlayın.
 2. Gizli modda Google Arama’ya gidin.
 3. Arama kısmına ilk anahtar kelimeyi girip Ara butonuna tıklayın. Arama motoru aramanıza en uygun sonuçları gösterecektir.

Şunlara dikkat edin:

 • organik sonuçlar – sadece direkt olarak websitelere giden sonuçları seçin;
 • Google Haritalar – işletmelerin Google Haritalardaki kartvizitleri;
 • ücretli sonuçlar – bunlar “Reklam” etiketi olan sonuçlardır.

Sonuçların sizin bölgenizdeki hizmetlere ve ürünler için uygun olup olmadığını kontrol edin. Örneğin bazı küresel şirketler kendilerini küresel bir şekilde pozisyonlandırsalar da bazı yerlerde hizmetleri ve ürünleri erişilebilir olmayabilir. Kargo ücretleri sorun olabilir, yeterli ödeme metodlarına sahip olmayabilirler, yerel dile sahip sayfaları olmayabilir…

Her sonucu ziyaret edin ve sizin rakibiniz olup olmadıklarını belirleyin. Eğer rakibinizlerse listeye ekleyin.

Rakip analizinde rakip tanımı

Analizin kapsamını belirleyin

Rakipleriniz hakkında hangi bilgileri bulmak istediğinize odaklanın ve detaylıca düşünün. Rakipleri incelemek için size sunacağım çoğu araç ücretlidir.

SEO Analizi

 • Alan adı görünürlüğünün başlangıcı – Google Arama Motoru’nda ne zamandan beri görünür olduğunu ve ne zamandır organik görünürlüğü inşa ettiklerini kontrol edin. Senuto, Semstorm ya da Ahrefs kullanarak bunu kontrol edebilirsiniz.
 • Backlinks sayısı – Bir sayfaya yönlendiren backlink sayısını kontrol edin. Bu çok popüler bir özelliktir ve bu yüzden birçok araçta bulabilirsiniz. Bu araçlara örnek verecek olursak: Ahrefs, Majestic, SurferSEO, Semrush, Moz ve Neil Patel olabilir.
 • Siteye yönlendiren eşsiz alan adlarının sayısı – Dış alan adlarından gelen backlinkler sitenin otoritesini inşa ederler ve websitesinin görünürlüğünü pozitif olarak etkilerler. Backlink analizi ile aynı araçları kullanın.
 • Organik trafiği tahmin edin. Bu bilgi sayesinde websitesinin her ay ne kadar doğal trafik çektiğini öğrenirsiniz. Her ülke için ayrı trafik ayrı olarak hesaplanır. Bu bilgiye Ahrefs üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Anahtar kelimeler – Websitenin göründüğü kelimeleri kontrol edin. Sitenin toplam görünürlüğünü ve 1-3, 4-10 ve 11-50 bantlarındaki pozisyonlar için kelime sayılarını belirleyin. Bu veriye Ahrefs, Senuto ve Semstorm üzerinden erişilebilir.
 • Alan Adı Puanı (DA) – Alan adı otoriteliği Ahrefs üzerinde 0 ile 100 arasında bir puan ile belirlenir. Ne kadar yüksek ise o kadar iyi. Backlinklerin sayısı ve kalitesine bağlıdır.
 • Analiz edilen websitedeki en popüler sayfalar en fazla trafiği üretir. Websitesinin hangi parçasının en fazla kullanıcı çektiğini göreceksiniz. Ahrefs, Senuto ya da Semstorm size bu konuda yardımcı olur. Her website için en azından en popüler 5 sayfayı kayıt edin.

Sosyal Medya Analizi

Rakiplerinizin şirket profilleri yürüttüğü sosyal medyaları listeleyin. Bir marka inşasında, topluluk tanımasında ve müstakbel müşterilere erişimdir çok fazla etkisi bulunur. Bunu popüler sosyal medya portallarında şirket profillerinde bulunan verileri inceleyerek kontrol edebilirsiniz.

Sosyal medya ile rakip analizi
Pixabay Üzerinden 💖MORE ON 👉 https://melovess.com 💖 Görseli
 • Tüm portallarda takipçi sayısını ya da aboneleri, yayımların sıklığını ve sayılarını, beğeni, reaksiyon ve yorum sayılarını kontrol edin.
 • Facebook, Twitter ve Youtube üzerinde başlangıç tarihlerini kontrol edin.
 • Facebook’taki puanları ve inceleme sayıları ne?
 • Instagram’daki Reels sayılarını kontrol edin.
 • LinkedIn üzerinden çalışan sayıları da işe yarayacaktır.
 • Snapchat ve Tiktok üzerindeki aktiviteyi inceleyin.

Ücretli Reklam Analizi

Rakiplerin Google Ads, Facebook Ads ya da Linkedin Ads kullanıp kullanmadığına bakmak da önemlidir. Metin reklamlar Google arama motoruna anahtar kelimeleri yazarak ve üzerinde “Reklam” yazan sonuçlara göz atarak kontrol edilebilir. Facebook ve Instagram’ın bir reklam kütüphanesi bulunur. LinkedIn’de ise şirketin profiline girip gönderiler sekmesinde “Reklamlar” filtresini seçebilirsiniz.

Website Analizi

 • Blog – Rakiplerin uzman, tavsiye veren ya da bilgi veren bir blog yönetip yönetmediklerini kontrol etmek önemlidir. İyi bir şekilde yapılıyorsa ek trafik üretmeyi, satışları artırmayı, marka tanınırlığını yükseltmeyi ve sektörde bir profesyonel imajı yaratmayı sağlar. Makale sayılarına, yayım sıklığına ve tahmin edilen organik trafiğe dikkat edin.
 • Bülten. Bir bültene sahipler mi? Bu kanalı nasıl kullanıyorlar? Bir topluluk kuruyor mu, onları eğitiyor mu, yeni ürünler hakkında bilgi veriyor mu ya da satışları arttırıyor mu? Bültene kayıt olun ve sıklığını, e-posta tiplerini ve iletişim yöntemini değerlendirin.
 • Pazarlama güçlü yanları – havuç, ayırt edici, talep mıknatısı olarak da bilinirler. İşlevsel şeyler ya da dijital hediyeler (ekitaplar, videolar, rehberler) olabilirler. Satın alma tercihlerine etki edip dönüşümü artırabilirler.
 • Sayfa yükleme hızı. Websitenin verimliliği ve kullanılabilirliği kullanıcı tatmininde ve dönüşüm oranında geniş bir etkiye sahiptir. Websitesinde PageSpeed ​​Insights, Gtmetrix, ya da Ping Dom Website Speed ​​Test ile rastgele alt sayfaları kontrol edin.
 • Trend – trafik, elde edilen linkler, alan adları, yayımlanan makaleler. Aşağı mı, yukarı mı yoksa nötr mü olduğunu kontrol edin. Referans veren alan adlarının ortalama sayısına ya da her ay paylaşılan blog makalelerine dikkat edin. Rakibinizin nasıl geliştiğini göreceksiniz ve birkaç ay içinde aynı pazarlama sıklığına devam ederlerse nerede olacaklarını tahmin edebileceksiniz. Trendleri ve ortalama elde edilen link sayısını, elde edilen alan adlarını ve yayımlanan makaleleri belirleyin.
Sosyal medyayı kullanarak rakipleri analiz etmek
Pixabay Üzerinden Gerd Altmann Görseli

Üçüncü parti websiteleri

 • Pazar Yerleri – Birçok satıcıyı ve tüketiciyi bulunduran popüler websiteleri. Bunlar sunulan ürünlerin ve hizmetlerin manuel analizini gerektirir. Tam rakipleri not etmek zor olacaktır ama sadece benzer ya da aynı ürünleri ya da hizmetleri sağlayan birileri olduğunu bilmek pazarlama stratejinizi yaratmak için elzemdir. Portalların listesi sektöre göre değişir – örneğin oteller için Airbnb, Booking ya da Trivago olabilir.
 • Google kartvizitleri. İyi bir pozisyona sahip bir işletme haritalarda ve Google arama sonuçlarında yüksekte gözükür. Daha fazla telefon araması ve satış anlamına gelir bu. Surfer Local’ı kullanabilir ve her şeyi otomatik analiz edebilirsiniz. Ya da rakiplerin Google’daki listelemelerini manuel olarak arayıp yorumlarına ve ortalama puanlarına göz atabilirsiniz.
 • Saygınlığı değerlendir. Yorumlar ve fikirler genelde satın alma tercihlerinde büyük etkilere sahip olur ve onlara dayanarak bir şirketlerin güçlü ya da zayıf yanları ile alakalı bir şeyler öğrenebilirsiniz. Google’daki yorumlara, sosyal medyalara, kartvizitlere, kataloglara, ortalama puanlara ve siteler ile ilgili fikirlere ve yorumlara dikkat etmelisiniz.

Bir veri toplama dosyası yaratın

Bu sizin toplanan veriyi kayıt etmenizi, analiz etmenizi, karşılaştırmanızı, farkları görmenizi ve sonuçlara varmanızı sağlayacaktır. Böyle bir tabloya lejant eklemek önemlidir. Bu lejant ile her rakibin rekabetçi avantajlarını belirleyerek Eşsiz Değer Öneriniz için bir alan arayabilirsiniz.

Hali hazırda bir rakip listeniz, analiz kapsamınız ve veri toplama dosyanız var. Böylece bir rakip analizi yapmak için her şeye sahipsiniz. Analiz işlemine seçtiğiniz kriterlere göre şirketinizi analiz ederek başlayın. Anahtar kelime, backlinkler, blog postları sayılarını ve siteniz, sosyal medya kanallarınız tarafından üretilen trafiği vs. not alın.

Kendi şirketinizi araştırıp dosyaya not aldıktan sonra her bir rakibinizi anyı şekilde inceleyin ve sonuçları yazın. Bunu işlemi ne kadar iyi yaparsanız özette o kadar iyi sonuçlara varırsınız ve rakiplerinizi yenmek o kadar kolay bir hale gelir.

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Why is it Worth Having GA and GTM on Your Website?

Websitenizde GA ve GTM’ye Sahip Olmak Neden Önemli?

Next Post
What is FID and how to fix it?

FID nedir ve onu nasıl tamir edebilirsiniz?

Related Posts