SEO Hakkındaki En Yaygın 10 Efsaneyi Ortadan Kaldırıyoruz

Shares

Birçok web sitesi sahibi SEO’nun ne olduğu hakkında bir fikre sahip olmadan Google arama motorunda ön sıralarda bulunmak, kendilerini tanıtmak ve para kazanmak isterler. Bununla birlikte, SEO konusu birkaç soru ve şüphe uyandırmaktadır. Konumlandırma hakkında sektöre zarar veren ve konumlandırma sürecinin kendisini engelleyen birçok efsane vardır.

SEO bilgisi olmayan bir kişi, web sitesini kulaktan duyduğu birkaç altın kurala göre konumlandırmaya çalışabilir. Peki ya duydukları bu altın kurallar artık geçerliliğini yitirmişse?

Web sitesi konumlandırmanın sırları

SEO uzmanlarının gizemli kişiler olduklarını düşünebilirsiniz. Karanlık ofislerinin içerisinde fokurdayan kocaman kazanları olan ve içine garip bir dilde büyüler fısıldayarak web sitenizi ön sıralara taşıyan insanlar! Ahaha, pek de öyle değil. İstenen konumlandırma efektlerini elde etmek için bir kazana veya büyüye ihtiyacınız yok.

Web sitesi optimizasyonu, esas olarak uzmanlardan oluşan bir ekibin monoton ve sıkı çalışmasına dayanan uzun vadeli bir süreçtir. Saatler süren veri analizi ve yorumlama, sürekli büyüyen sorunları çözme ve Google’ın sürekli değişikliklerine ayak uydurma, bir web sitesinin arama sonuçlarında yükselmesine yardımcı olan görevlerden yalnızca birkaçıdır.

SEO mitleri gerçeği yansıtmasa da girişimcilerin ve pazarlamacıların zihninde hala dolaşıyor olduğunu biliyorum. Hadi, şüphelerinizi ortadan kaldıralım!

SEO Google’da en ön sıraya çıktığınızda biter

SERP’de yüksek bir konum, müşterinin hedeflerinden yalnızca biridir. SEO, web sitesinin konumunu iyileştirmekle bitmez. Artan sayfa görünürlüğü ve dolayısıyla daha fazla trafik, artan dönüşümle sonuçlanmalıdır. Uzmanlar, web sitesine gelen kullanıcının bir ürün veya hizmet satın almasını sağlamak için her türlü çabayı göstermelidir.

Ayrıca, Google algoritması uyumaz ve her an bir web sitesinin konumunu diğerinin altına düşürebilir. Ayrıca rekabet, arama sonuçlarında üstünüze atlamak için her şeyi yapacaktır. Siz ilk sıraya ulaşmadan önce bu yeri bir başkasının sahip olduğunu ve tekrar oraya çıkmak için durmadan çalıştığını unutmayın!

Bu nedenle SEO uzmanları durumu takip eder, değişiklik ve düzeltmeler yapar ve bağlantı profilini zenginleştirerek web sitesinin uzun süre yüksek bir konumda kalmasını sağlar.

SEO specialists monitor the situation, make changes and corrections, and enrich the link profile

Çalıştığınız ajans, arama sonuçlarında size belirli bir yer garanti edecek.

Peki bu nasıl mümkün? Aklıma gelen tek seçenek, Google’ın bir açık artırma düzenleyip sıralamaları satışa sunduğu senaryo. Hayal etmeye çalışın: Bugün “ışık hızı nedir?” cümlesi için teklif veriyoruz. Ancak, sonuçlar fiyata bağlıysa kim bir arama motorunu kullanmak ister ki? Eğer öyle olsaydı Wikipedia tüm aramaların en başında çıkan websitesi olmazdı.

Arama sonuçlarında konumlandırmanın amacı, web sitesini organik sonuçlarda mümkün olduğunca üst sıralara yerleştirmektir. Nihai başarı o kadar çok faktör ve değişkenden oluşur ki hiçbir zaman başarı garantisi yoktur. Hiçbir SEO uzmanı, rekabet eden anahtar kelimeler için belirli bir sonucu garanti edemez.

SERP’de ilk sıra en fazla trafiği garanti eder.

Bazen web sitesi ilk sıraya ulaştığı zaman bile trafik tatmin edici değildir. Elbette çoğu durumda SERP’deki en yüksek konum, en yüksek ziyaretçi sayısına eşittir, ancak istisnalar da olabilir.

Sonuçların görünümü sürekli değişmektedir. Ücretli reklamlar, haritalar veya grafikler dışında, Google’a göre sorguya en iyi yanıtı veren sıfır konumunu unutamazsınız. Tatmin edici cevap doğrudan görüntülendiğinden, kullanıcılar nadiren sayfaya gider. Bir okuyucu soru sordu, Google sitenizden alınan cevabı verdi ve o kadar.

Genişletilmiş arama sonuçları (fotoğraflar, inceleme yıldızları, fiyat, hisse senedi, makale yazarı vb.) da büyük önem taşımaktadır. Alt konumlarda olsalar bile ilk etapta çıplak sonuçtan daha çok kullanıcının dikkatini çekebilirler.

Örneğin Wikipedia belirli bir hizmet dalında iyi bilinen platformlar olduğundan aramalarda ilk sırada karşımıza çıkmasına alışkınız. Bunun gibi uzun süredir kendini kanıtlamış websitelerinin yeni rakipleri karşısında avantajının olması gerektiğini hepimi kabul ediyoruz.

Herkes bir web sitesini konumlandırabilir

Herkes bir ev inşa edebilir, muhasebe yapabilir veya bir araba tamir edebilir. Evet, elbette olabilir. Sonuçta, bu meslekleri yapanlar da insanlar. Bu kişilerin diğerlerinden tek farkı uygun deneyime ve eğitime sahip olmalarıdır. Kendi başınıza web sitenizin yüksek görünmesini sağlamaya çalışabilirsiniz, ancak çabalar yeterli olacak mı?

Üst sıralar söz konusu olduğunda, istemek yeterli değildir. İhtiyaç duyulan şey bilgi, deneyim, sezgi, verileri doğru analiz etme ve yorumlama yeteneği, doğru anahtar kelime seçimi, çok sayıda pahalı araç ve tüm değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmaktır. Sabır ve çok fazla zaman ayırma isteği de çok önemlidir.

SEO requires knowledge, experience, intuition, the ability to accurately analyze and interpret data

Sayfaların bağımsız olarak konumlandırılması mümkündür, ancak bu çok fazla deneme yanılma, zaman kaybı ve doğru araçları satın almak için cebinizin derinliklerine inme ihtiyacına mal olacaktır. Çoğu girişimci bunu karşılayamaz.

SEO yasa dışı faaliyetlere dayalıdır

Buna yorum yapmak oldukça zor. Her şeyden önce, SEO belirli bir kanunla düzenlenmez. Elbette, SEO ile uğraşırken bazı düzenlemelere (ör. telif hakkı) güveniyoruz, ancak aynı şey muhasebe için de geçerlidir. Muhasebecilerin küçük bir bölümünün yasa dışı faaliyetlerde bulunması, muhasebenin yasa dışı faaliyetlere dayandığı anlamına gelmez.

Yasalara ek olarak SEO, Google’ın yönergelerine ve politikalarına uymanızı gerektirir. Yasaklanmış uygulamalar kullanılırsa, tüm süreç web sitesi için içler acısı sonuçlar getirebilir. Değerli içerik, web sitesine yönlendiren doğal bağlantılar, içerik pazarlama desteği veya SEO’ya yardımcı olacak diğer eylemler meşrudur.

SEO, hedefinize hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar

SEO’nun anında etki sağladığına dair hala yanlış inançlar mevcut. SEO zaman alan bir süreçtir ve ilk etkilerin ne zaman geleceğini belirlemek zordur. Hem teknik (yükleme hızı, mobil sürüm vb.) hem de içerik (içerik optimizasyonu) veya UX ve bağlantı oluşturma süreci olmak üzere web sitesindeki değişikliklerin analizi ve uygulanması – tüm bunlar zaman alır.

Google Botlarının SEO uzmanlarının çalışmalarını değerlendirdiğini ve belirli bir sayfanın yüksek bir konuma ulaşmasının algoritmalara bağlı olduğunu unutmayın. Böylece alt sıralarda yer alan bir web sitesi, SEO faaliyetlerine başladıktan hemen sonra artış kaydetmek zorunda kalmayabilir. Bu süreç bazen birkaç aya kadar sürebilir.

SEO abartılıyor

Bir sayfanın arama sonuçlarındaki yüksek konumu nadiren bir tesadüfün sonucudur. Özellikle havlu satışı gibi rekabet gücü yüksek anahtar kelimelerin bulunduğu bir pazara giriş yapıyorsanız kendiliğinden ön sıralara çıkmayı beklemek zaman kaybı olacaktır. Bazen ürettiğiniz değerli içerik kendi konumunu oluşturmayı başarsa da profesyonel SEO ile rekabet etmesi mümkün değildir. Web sitesinin kalitesinin iyileştirilmesi veya kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlanması ile ilgili eş zamanlı çalışma olmadan, kendinizi beşinci sayfadaki bir sonuca mahkum edebilirsiniz.

Bir diğer strateji olarak ücretli kampanyalara yatırım yapabilir ve sosyal medyada kendinizi tanıtmayı deneyebilirsiniz ancak organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için profesyonel adımlar atmanız gerekmektedir. Öyleyse cevap sizin: SEO abartılıyor mu, yoksa rekabetçi internet pazarında olması gereken bir zorunluluk mu?

Dış bağlantılar ve içerik pazarlaması “sayfayı uzaya fırlatmak” için yeterlidir.

Arama motorunda yüksek sonuçlar elde etmek için birçok unsuru göz altına almanız gerekmektedir. En kritik konulardan biri, bir dizi doğal yüksek yetkili bağlantı ve içerik pazarlamasıdır. Ancak sadece bu iki unsura güvenerek tatmin edici sonuçlara ulaşmak sorunlu olacaktır. SEO çok yönlü bir süreçtir ve hem site içi hem de site dışı yönler eşit derecede önemlidir.

Link building is essential part of SEO, but it is only the part

İlgi çekici ve sürükleyici içerik kullanıcıları çekse de sayfanın teknik uyarlaması yapılmadan Google’ın web sitenizi organik sonuçlarda üst sıralarda göstermesi yeterli olmayabilir. Öte yandan, etkileyici bir bağlantı profiliniz varsa ancak bir web sitesi kesinlikle buna ayak uyduramıyorsa, mükemmellik için çabalayan rekabeti de kıramazsınız.

Her web sitesi üst sıralarda yer alabilir

Teorik olarak muhtemelen doğru ama daha önce de belirttiğim gibi, etkili konumlandırma birçok faktörün beraber geliştirilmesini gerektirir. Bazılarını etkileyebilsek de hepsi için geçerli olmayacaktır. Sadece Google algoritmalarını tahmin edebilir ve uyum sağlamaya çalışabilirsiniz, ancak başarı garantisi alamazsınız.

Bazen zayıf bir sunucu etkili konumlandırmayı engelleyerek projenin başarısının önüne geçebilir.

Global ve yerel SEO arasında fark yoktur.

Konuya geniş olarak bakıldığında, internet pazarlamasının bu iki alanı belirli unsurlarda farklılık gösterir. İlk olarak, hedef alıcı grubu için eylem stratejisi ve anahtar kelimelerin seçimi ile ilgilidir.

Yerel SEO bölgesel bir karaktere sahip olmalıdır. Yalnızca ifadelere değil, aynı zamanda yerel sayfalardan uygun bağlantılara veya Google haritalarında görünürlüğe de çevrilir. Ulusal veya küresel projeler için bir öncelik olmayan belirli bir alanda marka bilinirliği oluşturmak da çok önemlidir.

Sonuç Olarak

SEO ile ilgili bir çok efsane mevcuttur ve pazarlamanın bu kısmı iyi gittiği sürece ortaya çıkacaktır. En önemli şey, yanlış bilgilerin uygun şekilde doğrulanmasıdır. Konunun karmaşıklığı, bazen alaycı bir ton alarak mitlerin büyümesine neden olabilir. Sağduyunuzu kullanmayı unutmayın ve şüpheniz varsa, sorunu vurgulayacak ve çözmenize yardımcı olacak bir uzmana danışın.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformuna bayılacaksınız!. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Previous Post
Why is uptime so important?

Çalışma süresi neden bu kadar önemli?

Next Post

Çevrimiçi iş ve uzaktan çalışma için harcanan süre nasıl azaltılır?

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50