Sesli Arama Optimizasyonu: Web Sitenizin Optimizasyonu İçin 6 İpucu

voice search optimization
Shares

Arama motoru endüstrisinin gelişimi, modern dijital ortamda kullanıcıların web ile etkileşim kurma yollarını önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu alanda getirilen en belirgin yeniliklerden biri sesli aramadır. Siri, Alexa ve Google Asistan gibi sanal asistanların hayatımızda her yerde olduğu göz önüne alındığında, web sitelerinin rekabetçi kalabilmek için çevrimiçi görünürlüğü ve alaka düzeyini çekmek ve sürdürmek için sesli arama optimizasyonuna sahip olması gerekir.

Bu yazıda, anlamını ve önemini anlamanıza yardımcı olmak için Sesli Arama Optimizasyonunun ayrıntılarını inceleyeceğiz. Ayrıca faydalarını tartışacağız ve web sitesi sesli arama performansını iyileştirmeye yönelik ipuçları önereceğiz.

Sesli Arama Optimizasyonu Nedir?

Sesli arama optimizasyonu, sesli arama sorgularını kullanarak içeriğinizi daha görünür hale getirme işlemidir. Birincil amaç, kullanıcılar sesli arama yaparken sesli asistanların sizi seçmesini veya sizden bahsetmesini sağlamaktır. Dijital asistanlar arasında Google Asistan, Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı ve Amazon’un Alexa’sı yer alıyor.

Sesli aramalar Google gibi bir arama motorunda masaüstü olanağı aracılığıyla gerçekleştirilebilir ve sonuçlar geleneksel olarak metin tabanlı aramalarla aynı şekilde gösterilir. Aramanın farklı kullanıcı davranışlarını içermesi nedeniyle sesli aramanın geleneksel metin sorgusu aramasından farklı olduğunu anlamak önemlidir.

Örneğin yakınınızdaki bir İtalyan restoranını aradığınızda arama motoruna “yakınımdaki İtalyan restoranları” yazabilirsiniz. Öte yandan sesli bir sorgulama şu şekilde olabilir: “Hey Siri, bana yakın bir İtalyan restoranı bulabilir misin lütfen?”

Bu tür sorular konuşma tarzındadır ve daha kapsamlıdır ve gerçek insanlarla yapılan bir tartışmayı taklit ederek tam cümleler veya istekler şeklinde yazılır. Bu tür sorgular sesli asistanlar tarafından seçilme şansını artırabileceğinden bunların optimize edilmesi gerekir.

Sesli Arama Optimizasyonunun Faydaları

siteyi iş için optimize edin

İşletmeler artık sesli arama optimizasyonu stratejisinin çeşitli operasyonlardaki faydalarını belirleyebiliyor. Bu faydalar şunları içerir:

Artan Satışlar ve Gelir

Sesli aramalar toplam satışların 2 milyar dolarından fazlasını oluşturuyor, dolayısıyla gelir yaratma olanakları çok büyük. Web sitenizi optimize edememek, bu gelir getirici seçeneği kaçırmak anlamına gelir.

Artan Hedef Operasyonları

On yılın sonunda sesli aramanın tüm satın alma ve soruların yarısından fazlasını oluşturması bekleniyor. İşletmelerin bu yoğun ticari etkileşime katılabilmeleri için sesli aramaya yatırım yapmaları gerekmektedir.

Yakınlık ve Erişim

Sesli arama optimizasyonunun %55’ten fazlası yerel iş adamlarını tanımlamak için kullanılıyor. Bu, böyle bir optimizasyonun küçük işletmelere de fayda sağladığı anlamına gelir. Niş alandaki işletmeler böyle bir yaklaşımı kullanacak ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilecektir.

Yukarıya doğru Arama Trendini Yakalayın

Aylık bir milyardan fazla sesli aramanın olduğu işletmeler, bu artan kullanıcı alışkanlığından yararlanmak için optimize edilmiş bir stratejiye ihtiyaç duyuyor. Sesli aramayı entegre eden şirketler %30 daha fazla dijital ticaret geliri elde ediyor; bu da yaklaşım yoluyla olası büyümenin açık bir göstergesi.

Artıklık Riskini En Aza İndirin

2018’de aramaların %29’unu oluşturan ses, 2024 yılına kadar tüm aramaların %50’sinden fazlasını oluşturacak. Gereksiz olmaktan kaçınmak için uzun vadeli bir arama motoru stratejisi geliştirin ve buna mümkün olan en kısa sürede yatırım yapın.

Modern SEO Tekniklerinin Potansiyelini Ticarileştirin

Sesli arama optimizasyonu, markanızın farklı platformlardaki görünürlüğünü artırarak geleneksel SEO stratejilerinizi de tamamlayabilir. Bu SEO tekniği yalnızca markanın çevrimiçi görünürlüğünü artırmakla kalmayacak, aynı zamanda müşterinin güvenini de kazanacaktır.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirme

En iyi duruma getirilmiş müşteri deneyimini sağlamak için sesli arama optimizasyonu gereklidir. Müşterileri uğraştıkları işin tamamen güvenilir olduğuna ikna etmenin en basit yöntemidir.

En İyi SEO Hosting ile Optimizasyon Kolaylaştı!

Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak mı istiyorsunuz? UltaHost, ultra yüksek hızlara ve önceden yapılandırılmış kurulumlara sahip en iyi SEO VPS sunucularına sahiptir. En iyi arama motoru optimizasyonu ile web sitelerinizi ve web uygulamalarınızı kolayca sıralayın.

Web Sitesini Sesli Arama İçin Optimize Etme: 6 Sesli SEO En İyi Uygulaması

Ücretsiz SEO Araçlarını Kullanarak Web Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Sesli Arama için Anahtar Kelimeleri Araştırma

Sesli aramayla alakalı anahtar kelimeleri bulmak ve bunları hedeflemek, içeriğinizi sesli asistanlarından en yaygın yanıtları bulmayı talep eden kişilere gösterme şansınızı önemli ölçüde artıracaktır. Bu nedenle sesli arama anahtar kelimelerini araştırmaya başlarken aşağıdakileri hedeflemelisiniz:

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler: Bunlar, “pdf düzenleme yolları” gibi nispeten daha düşük arama hacmine sahip hassas sorgulardır.
 • Soru anahtar kelimeleri: Bu anahtar kelimeler nasıl, ne, neden – “PDF nasıl düzenlenir?” soru kelimeleriyle başlar.
 • Konuşmaya dayalı anahtar kelimeler: Bu “anahtar ifadeler”, insanların iletişim kurma ve soru sorma şeklini taklit eder ve hatta “kendi kendine eğitim” eklemeleriyle süreçle ilgili soruları da içerebilir – “Bir pdf’yi nasıl düzenlerim?”

Uygulamada, bu tür anahtar kelime gruplarının örtüşen özellikleri vardır; bu, soru anahtar kelimelerinin uzun kuyruklu, konuşmaya dayalı vb. olabileceği anlamına gelir. Doğru anahtar kelime araştırma aracıyla içeriğiniz için ideal anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

İçeriğinizde Konuşma Dili Kullanın

Sesli aramalar konuşmaya dayalıdır, yani insanlarla etkili bir şekilde bağlantı kurabilmeniz için içeriğinizi de konuşmaya dayalı hale getirmeniz gerekir. Orijinalliğinizden ve okunabilirliğinizden ödün vermek ve konuşma tonundan vazgeçmek, kullanıcıların bu sesli sorgulara ulaşmak istediği yanıtlara ilişkin beklentiyi erteliyor olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Blog yazılarında “ben”, “ben”, “sen” ve “biz” gibi konuşma sözcüklerini kullanarak doğrudan hedef kitleye hitap ettiğiniz izlenimini yaratabilirsiniz.
 • Birisinin içeriğinizi anlamasını zorlaştırabilecek veya garip görünebilecek jargondan ve aşırı teknik konuşmalardan kaçının.
 • Konuşmanın atmosferini hafifletmek için bir noktaya değinirken uygun olduğu yerde esprili olun.

Markanızın benzersiz bir konuşma tarzı varsa, marka kimliğinize sadık kaldığınız sürece bu dili gündelik hale getirmeye odaklanın ve sesli arama sorgularını optimize etmeye odaklanın. Ancak bu, içeriğinizin kalitesinden ödün vermemelidir. Bu, bir yazarın çevrimiçi platformunuz için mükemmel içerik seçmesini sağlamak yerine, aynı yazarlar daha sohbet havasında yazdığında o işin kalitesinin düştüğü anlamına gelir. Google hâlâ içeriğe değer veriyor. Bu nedenle içeriğinizin yine de ilgi çekici, değerli ve orijinal olması gerekir.

Hedeflemek İstediğiniz Anahtar Kelimelerin Arama Sonuçlarını Analiz Edin

İlk adımlardan biri, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında veya SERP’lerde halihazırda görüntülenen içeriğin analiz edilmesini içerir. SERP’ler kullanıcının sorgusuna alakalı sonuçlar sağlar. Bu içeriği analiz etmek, benzer bir sorgu için ne tür içeriğin görünebileceğini ortaya çıkarır ve optimizasyon yaklaşımınıza rehberlik eder.

Ancak arama sonucunun görsel görünümünü tipik mavi bağlantıların ötesinde geliştiren ek unsurlar olan SERP özelliklerine özellikle dikkat etmelisiniz. Search Engine Watch, 2019 yılında sesli arama konusunda bir çalışma yürütürken, sesli arama yanıtlarının %70’inin SERP özelliklerinden kaynaklandığını gözlemledi. Google’daki bazı yaygın SERP özellikleri şunlardır:

 • Öne Çıkan Parçacıklar: Bir sayfanın içeriğinin önizlemesini sunan ve kullanıcı sorgularına hızlı yanıtlar sağlayan kısa metin parçacıkları.
 • İnsanlar Şunu da Soruyor: Kullanıcının keşfetmesine yardımcı olan, kısa yanıtların eşlik ettiği, arama sorgularıyla ilgili seçilmiş soru setleri.
 • Yerel Paket: En iyi işletme listelerini, konuma özgü anahtar kelimelere yönelik bir haritayla birlikte görüntüleyerek yerel arama görünürlüğünü artırır.
 • Zengin Snippet’ler: Zengin sonuçlar olarak da bilinen bunlar, derecelendirmeler veya incelemeler gibi ek bilgileri göstererek arama sonuçlarını zenginleştirir.

SERP özellikleri, arama yapanın içerik keşfetme sürecine değer katsa da bunların görünümü, arama motorlarının öne çıkarılacak içeriğinizi seçip seçmemesine bağlıdır. Bu nedenle, arama motorlarının veya özellikle Google’ın ne aradığını daha iyi anlamak için SERP özelliklerini analiz etmeli ve buna göre optimize etmelisiniz.

Web Sitenizin İçeriğini Denetleyin ve Optimize Edin

Yeni içerik oluşturmadan önce, sitenizin sayfalarında halihazırda yayınlanmış olan tüm içeriğin metodik bir incelemesi olan içerik denetiminin yapılması da daha mantıklı olacaktır. Bu, bu içeriği değiştirmenin daha etkili yollarını belirlemeye ve belirli nitelikte bir anahtar kelimeye sahip bir sesli arama bulacak şekilde onu optimize etmeye yardımcı olacaktır.

Web sitesinin blog bölümünde “PDF Nasıl Düzenlenir?” adında bir yazınız olduğunu varsayalım. Artık “pdf nasıl düzenlenir” veya “pdf düzenleme yolları” anahtar kelimeleri üzerine yeni paylaşımlar yapmaya gerek yok. Optimize edilmiş WordPress hosting hizmeti alın, halihazırda sahip olduğunuz içeriği kullanın ve bunu web sitesinin platformundaki videolarla ilgili anahtar kelimelerle geliştirin.

Sitenizin Teknik SEO’sunu Geliştirin

Teknik SEO kavramı, bir web sitesinin arama motorları tarafından erişilebilirliğini, taranabilirliğini ve indekslenebilirliğini sağlamak için optimize edilmesini içerir. Sonuç olarak bu, söz konusu sitenin ilgili arama motorlarındaki genel performansını katlanarak artırır.

Ek olarak, teknik SEO’nuzu güçlendirmek kullanıcı deneyiminizi olumlu yönde etkileyecek ve sesli arama sıralamasını iyileştirecektir. Seslendirilebilecek sesli asistanlar tarafından çekilen belirgin SERP özelliklerinin elde edilme şansını artırır.

Örneğin, web sitenizi sesli arama için optimize ederken aşağıdaki teknik SEO yönlerini optimize etmeyi düşünün:

 • Sayfa hızı: Web sayfanızın yüklenme sıklığı da kalite göstergelerini benzer şekilde etkiler. Sayfa hızının optimum kalibresi bir sıralama faktörü görevi görür. Ayrıca, hızlı ve etkili gezinme için arama motoru tercihleriyle uyumlu olan gelişmiş site performansına da yol açar.
 • Mobil SEO: Sesli arama kullanıcılarının çoğu mobil üzerinden etkileşimde bulunduğundan, web sitesini cep telefonları için optimize etmek hayati önem taşır. Mobil SEO, diğer SEO türleri gibi davranarak web sitenizin bir cep telefonunda en iyi performansı göstermesini veya mobil uyumlu olmasını sağlar.
 • Duyarlı tasarım: Duyarlı bir kullanıcı arayüzü, ekran boyutu genişledikçe veya ekran genişlikleri değiştikçe web sitenizin eşit şekilde yeniden biçimlendirilmesini garanti eder. Bu, ideal site içi optimizasyon için Google’ın önerisiyle eşleşiyor.
 • Hypertext Aktarım Protokolü Güvenli: Aktarılan bilgileri şifreleyerek web sitenizi ziyaret edenlerin yüksek güvenliğini sağlar. 2014 yılından bu yana güçlü bir sıralama faktörü olmuştur.

Teknik SEO dönüşümleri Site Denetimi gibi araçlar kullanılarak basitleştirilebilir.

Yerel SEO Uygulayın

Yerel SEO, yerel trafiği ve görünürlüğü artırmak ve en büyük yerel SEO alanlarını hedeflemek için marka bilinirliğini teşvik etmek amacıyla çevrimiçi varlığınızı optimize ediyor. Sesli asistanlar, sesli sorgulara yerel sonuçlar sağlamak için Google Benim İşletmem Profili, Yelp ve Bing Places gibi yerel işletme dizinlerine güvendiğinden, sesli arama için özellikle kritik öneme sahiptir. Sesli arama varlığınızı artırmanıza yardımcı olabilecek bazı yerel SEO ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

 1. Öncelikle Google İşletme Profilinizi optimize edin. Bu yönün potansiyeli, yerel işletmenizin arama, alışveriş ve haritalar gibi Google platformlarında ne kadar iyi görüntüleneceğini belirleyecektir. Google Asistan, yerel sesli sorgularla ilgili bilgilerin toplanmasından sorumludur. Bu nedenle, Google İşletme Profilinizi optimize etmek, işletmenizin Google Asistan’ın yanıtına dahil edilmesi şansınızı artırır.
 2. Daha sonra diğer yerel dizinleri kullanın. Google İşletme Profili, Google Asistan için vazgeçilmez olsa da Amazon’un Alexa’sı, Microsoft’un Cortana’sı ve Apple’ın Siri’si gibi diğer asistanlar farklı yerel dizinler kullanır. Bu nedenle işletmenizin mümkün olduğu kadar çok ses modunda görünmesini sağlamak için daha fazla yerel dizin eklemek önemlidir.
 3. Son olarak yerel anahtar kelimeleri hedefleyin. Üretimde yerel kelime dağarcığının ele alınması, yerel işletmeleri temsil eden yerel bir paket olma şansınızı artırır. Bu anahtar kelimeleri hedeflediğinizde işletmeniz büyük olasılıkla sesle etkinleştirilen yerel aramalarda öne çıkacaktır.

Sonuç

Sesli aramanın artan önemi, dijital dünyayla kullanıcı etkileşiminde gelenekten açık bir şekilde ayrılışı ifade ediyor. Bu nedenle, çevrimiçi ortamda alakalı ve rekabetçi kalmayı amaçlayan işletmeler, sitelerini sesli arama için optimize etmelidir; aksi takdirde gelecekte bu seçeneğin dışında kalacaklar. Şirketler sesli arama optimizasyonunun dilini öğrenerek, en iyi optimizasyon uygulamalarını takip ederek ve yerel SEO’dan yararlanarak görünürlüğün ve web sitesi trafiğinin artmasını sağlayabilirler.

Web sitenizin Sesli Arama Optimizasyonu (VSO) yeteneklerini geliştirmek için UltaHost’un premium web sitesi hosting hizmetlerini seçin. Hosting çözümlerimiz, istediğiniz kitleyi sitenize çekmek ve sonuçta aylık kazancınızı artırmak için tasarlanmıştır.

SSS

Sesli Arama Optimizasyonu neden önemlidir?
Sesli Arama Optimizasyonunun işletmelere faydaları nelerdir?
Sesli Arama Optimizasyonunun geleneksel SEO’dan farkı nedir?
Sesli Arama Optimizasyonuna yardımcı olacak belirli araçlar var mı?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Cold Email vs Cold Call

Soğuk E-posta ve Soğuk Arama: 2024’te Hangisi Daha Etkili?

Next Post
Latest Typography Trends

Web Tasarımında En Popüler Tipografi Trendleri

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50