WordPress na sterydach – jak przyspieszyć swojego bloga?

speed up website
Shares

WordPress jest najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią. Jest doskonały dla początkujących i pozwala stworzyć profesjonalną witrynę internetową bez pisania ani jednej linii kodu w HTML, CSS ani PHP. Ponadto daje wyjątkowe możliwości rozwoju dla deweloperów i jest najlepszym systemem CMS z punktu widzenia SEO. Jednak jednym z elementów, który nie należy do jego zalet, jest szybkość. W tym artykule pokażę ci więc jak możesz przyspieszyć swojego bloga na WordPressie.

Napisano tysiące artykułów na temat tego, jak poprawić szybkość WordPressa. Większość zaleca uniwersalne rozwiązanie: zainstalowanie wtyczki do buforowania, ponieważ przyspiesza ona ładowanie strony. Jednak ja zalecam zainstalowanie jej na samym końcu, gdy witryna będzie schludna i pozbawiona zbędnych elementów, które spowalniają jej działanie. W tym artykule pokażę ci jak możesz przyspieszyć swojego bloga na WordPressie w sposób zgodny z najlepszymi praktykami optymalizacji stron internetowych.

Jeśli już używasz wtyczki do buforowania, wyłącz ją podczas sprzątania witryny. Taka wtyczka zaciemnia obraz i utrudnia czyszczenie. Możesz ją ponownie włączyć po zakończeniu optymalizacji. Zatem zaczynajmy!


Optymalizacja witryny nie polega tylko na SEO

W większości przypadków optymalizacja witryny kojarzy się tylko z przyspieszeniem jej ładowania, czyli z aspektem czysto technicznym. Jednak przynosi to wiele innych bardzo ważnych korzyści, które wpływają na konwersję, pozycję w wyszukiwarce Google oraz wizerunek i profesjonalizm marki.

Pewnie zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby twoja witryna pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania, przyciągała więcej odwiedzających, zachęcała ich do powrotu i miała lepszą konwersję. Oczywiście, treść na stronie i tradycyjna optymalizacja SEO pod kątem słów kluczowych, używanych fraz i nagłówków wpływają na pozycję w Google. Ale niektóre czynniki, które wpływają na ranking Google, są pomijane. Wśród nich jest optymalizacja witryny pod kątem szybkości.

Z szybką stroną internetową wygrywasz od samego początku – użytkownik prawdopodobnie przejdzie do kolejnej podstrony, gdy twoja strona internetowa załaduje się szybko. Ponadto szybkość strony wpływa na pozycję w wyszukiwarce Google i zwiększa konwersję.

Jest to kluczowe dla sklepu internetowego: statystyki pokazują, że każda niepotrzebna sekunda oczekiwania na otwarcie strony szkodzi konwersji. Co więc możesz zrobić, aby przyspieszyć swojego bloga tak, że twoja strona będzie ładowała się możliwie szybko?Postaw na szybki hosting WordPress

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany na swojej stronie internetowej, zadbać o fundamenty. Fundamentem strony jest hosting, czyli serwer, na którym się ona znajduje. Nawet najlepiej zoptymalizowana witryna WordPress będzie działać wolno na wolnych i przestarzałych serwerach, nie zoptymalizowanych pod kątem CMS.

Wybierz usługę, która nie narzuca zbędnych ograniczeń. Nie ma nic gorszego niż limit transferu miesięcznego, który może się skończyć jak megabajty w Internecie mobilnym i znacznie spowolnić stronę.

Aby przyspieszyć swojego bloga, wybierz serwer z dyskami NVMe SSD, szybkimi procesorami oraz podzespołami najnowszej generacji. Twój dostawca musi również oferować pakiet zoptymalizowany pod kątem CMS, najlepiej dla WordPressa.

Szybki Hosting WordPress z dyskami SSD NVMe pozwoi ci przyspieszyć twojego bloga

Panel zarządzania wtyczkami w Kokpicie WordPressa nie jest pierwszej klasy, ale dostawca hostingu WordPress może pomóc Ci w zarządzaniu wtyczkami z poziomu panelu hostingowego. Zwróć uwagę na niski TTFB (czas odpowiedzi serwera); to czas, który serwer potrzebuje, aby odpowiedzieć na żądanie użytkownika i zacząć wysyłać dane strony. Jeśli ten czas jest wysoki, nawet najlepsza optymalizacja nie pomoże.

Postaw na dostawcę usług, który zaoferuje wsparcie w przypadku problemów. Wraz z bezpieczeństwem jest to jeden z fundamentów najlepszego hostingu.

Jaki hosting dla WordPressa wybrać?

Pozwól, że ułatwię Ci wybór: wybierz UltaHost. Szybki Hosting WordPress robi to, co powyżej i wiele więcej. 99,9% Uptime, niezawodna ochrona oparta na systemie BitNinja i przystępne ceny. Sprawdź i zobacz, że szybki Hosting WordPress pomoże Twojej stronie osiągnąć jak najwyższe możliwe prędkości.

Pozwól, że ułatwię Ci wybór: wybierz UltaHost. Szybki Hosting WordPress robi to, co powyżej i wiele więcej. 99,9% Uptime, niezawodna ochrona oparta na systemie BitNinja i przystępne ceny. Sprawdź i zobacz, że szybki Hosting WordPress pomoże Twojej stronie osiągnąć jak najwyższe możliwe prędkości.

Ustaw najnowszą wersję PHP

W panelu hostingu możesz zmienić wersję PHP. Wpłynie to znacząco na wydajność strony, szczególnie jeśli masz ustawioną starszą wersję, np. PHP 5.6.

Zaktualizuj go do wyższej – przynajmniej PHP 7.3. To ta wersja bowiem będzie kompatybilna z nowoczesnymi elementami stron internetowych, które bezpośrednio wpływają na szybkość ładowania strony internetowej. Oczywiście, jeśli możesz ustawić jeszcze nowszą wersję, np. PHP 7.6, 8.0 lub 8.2, zrób to. Najnowsza wersja PHP daje zauważalny wzrost wydajności, ponieważ strona będzie wykonywać wszystkie funkcje bardziej optymalnie.

Optymalizuj zdjęcia

Zdjęcia na stronie przyciągają uwagę użytkownika, zwłaszcza w czasach graficznej minimalistyki. Od lat dominują czyste, białe, minimalistyczne strony, z fotografiami jako główną dekoracją. Niestety, wielu niedoświadczonych właścicieli stron internetowych nie wie, jak zoptymalizować zdjęcia w WordPressie, co skutkuje stronami, które ładują obrazy w rozdzielczości 4K i ważą kilka megabajtów.

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zoptymalizować zdjęcia w WordPressie i przyspieszyć swojego bloga. Najważniejsze z nich to:

  • używanie odpowiedniego formatu dla konkretnych zdjęć,
  • kompresja zdjęć,
  • ograniczenie rozdzielczości zdjęć,
  • konwersja zdjęć do formatu WebP.

Dla klasycznych zdjęć zawsze używaj formatu JPG. Format PNG nada się w przypadku dołączania zrzutów ekranu, grafiki wektorowej, elementów jednolitych kolorów lub grafiki wymagającej przezroczystości.

Podczas zapisywania zdjęcia w programie graficznym dostosuj poziom kompresji. Zawsze wybieraj odpowiednią równowagę między jakością a wagą ostatecznego pliku. Możesz to zrobić w oknie zapisywania pliku graficznego, balansując suwakiem jakości; zwróć uwagę na to, jak zmienia się zdjęcie i waga otrzymanego pliku.

Nigdy nie przesyłaj zdjęć o nadmiernie wysokiej rozdzielczości. Możesz użyć wtyczki w WordPressie, która automatycznie dostosowuje rozmiar zbyt dużych zdjęć na podstawie Twoich ustawień i od razu przeprowadza kompresję (np. wtyczka Robin Image Optimizer). Alternatywnie możesz dostosować każde zdjęcie w programie graficznym.

Warto też zapoznać się z formatem WebP. Jest to nowoczesny format od Google, który zastępuje JPG i PNG. Zachowuje przezroczystość, dlatego można go stosować do wszystkich rodzajów zdjęć, oferując mniejszą wagę i otrzymując wyróżnienie od Google. W WordPressie można go zaimplementować, na przykład za pomocą wtyczki WebP Express.

Usuń zbędne wtyczki i motywy, które obciążają stronę

Wtyczki WordPressa są przydatne, ale powinieneś z nich korzystać z rozsądkiem i starać się ograniczyć ich liczbę. Możesz to zrobić instalując wtyczki-kombajny, takie jak JetPack Wtyczki w nadmiarze stanowią nie tylko dodatkowe obciążenie strony, ale także dodają elementy, które wymagają aktualizacji. Luki w zabezpieczeniach wtyczek to najczęstsze miejsce ataków, dlatego należy regularnie aktualizować nawet wyłączone wtyczki.

Zawsze sprawdzaj, czy możesz zrobić to, czego potrzebujesz, bez użycia wtyczki. Usuń również motywy, które testowałeś podczas budowy strony internetowej. Jeśli już wybrałeś jeden motyw, reszta jest zbędna. Pozostaw tylko aktywny motyw i jeden z domyślnych motywów WordPressa jako rezerwę.

Jak możesz przyspieszyć swojego bloga w WordPressie?

Wybierz najlepszą wtyczkę do buforowania dla WordPressa

Pamięć podręczna (ang. cache) może znacząco odciążyć serwer i przyspieszyć ładowanie strony internetowej. Zmniejszysz liczbę zapytań do bazy danych znacząco, korzystając z pamięci podręcznej. Strona zostanie dostarczona w formie statycznej; tylko elementy dynamiczne nie są buforowane. Jak to zaimplementować? Najlepiej użyć wtyczki.

Najpopularniejsze wtyczki buforowania to WP Super Cache, W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Rocket i LiteSpeed Cache. Tutaj możesz znaleźć porównanie wtyczek do buforowania.

Podsumowanie

Jak widzisz, optymalizacja WordPressa i przyspieszenie strony internetowej nie zawsze wymaga skomplikowanych działań. Czasami wystarczy kilka prostych kroków, aby skrócić czas ładowania strony i tym samym poprawić konwersję oraz wzmocnić swoją pozycję w Google.

Zachęcam do testowania prędkości swojej witryny za pomocą narzędzi takich jak GTMetrix lub Google PageSpeed Insights. Możesz sprawdzić, jak każda porada wpływa na prędkość strony w sposób ciągły. Im wyższa ocena tam, tym lepiej!

Pamiętaj, że odpowiedni hosting zwiększy prędkość Twojego bloga! Pokochasz ultra-szybką platformę hostingową UltaHost. Skorzystaj z wsparcia 24/7 od naszego zespołu wsparcia. Nasza wysokiej jakości infrastruktura koncentruje się na automatycznym skalowaniu, wydajności i bezpieczeństwie. Pozwól nam pokazać Ci różnicę! Sprawdź nasze plany szybkiego hostingu WordPress!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Extract content ideas

Znajdź swoją muzę: generowanie pomysłów w content marketingu

Next Post
Why does server location matter?

Dlaczego lokalizacja serwera jest ważna?

Related Posts