Steroidli WordPress – blogunuzu nasıl hızlandırırsınız?

Shares

WordPress’in inkar edilemez birçok avantajı vardır ve açık ara en popüler CMS’dir. Yeni başlayanlar için oldukça basit bir arayüzü vardır ve HTML, CSS veya PHP’de tek bir kod satırı yazmadan profesyonel bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, geliştiricilere olağanüstü geliştirme fırsatları sunar ve SEO açısından da en iyisidir. Ancak şimdi sayacağımız faktör onu en iyi yapan şeyleri sıralarken saydığımız bir şey değil. Hız!

WordPress hızının nasıl artırılacağı hakkında binlerce makalenin yazıldığını biliyoruz. Bu makalelerin bir çoğu genel bir iyileştirme önerisin olan önbellek eklentisi yüklemek olsa da bir web sitesinin düzenli olması gerektiği ve her yeni yükleme performansı yavaşlatma ihtimali taşıdığı için bir şeyler yüklemenizi en son çare olarak tavsiye ediyoruz. Bu yazıda size bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğim.

Hali hazırda bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız, web sitenizi temizlerken bunu devre dışı bırakmayı unutmayın. Devre dışı bırakılmayan eklentiler görüntüyü karartarak temizliği zorlaştırabilir. Temizlemeyi bitirdiğinizde eklentinizi tekrar açabilirsiniz. Öyleyse başlayalım!

Web sitesi optimizasyonu sadece SEO ile ilgili değildir

Çoğu durumda, web sitesi optimizasyonu yalnızca yüklenmesini hızlandırmakla, yani tamamen teknik bir yönüyle ilişkilidir. Ancak bu, dönüşümü, Google arama motorundaki konumunu ve markanın imajını ve profesyonelliğini etkileyen çok önemli birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması, daha fazla ziyaretçi çekmesi, geri gelmeleri için teşvik edilmesi ve daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip olması için başka neler yapabileceğinizi mutlaka merak ediyorsunuzdur. Elbette, sayfadaki içerik ve anahtar kelimeler, kullanılan kelime öbekleri ve başlıklar açısından geleneksel SEO optimizasyonu Google’daki konumu etkiler. Ancak Google’ın sıralamasını etkileyen bazı faktörler göz ardı ediliyordu. Bunların arasında web sitenizi hız için optimize etmek var.

Hızlı hareket eden bir web sitesi ile olaylara bir sıfır önde başlarsınız. Web siteniz hızlı bir şekilde yüklendiğinde kullanıcının bir sonraki alt sayfaya gitme olasılığı daha yüksek olacaktır. Ayrıca sayfa hızı Google arama motorundaki konumu etkiler ve dönüşümü artırır.

Bir çevrimiçi mağaza için hız çok önemlidir. İstatistikler, web sitesinin açılmasını beklemenin gereksiz her saniyesinin dönüşüme zarar verdiğini göstermektedir. Peki, sayfanızın olabildiğince çabuk yüklenmesini sağlamak için ne yapabilirsiniz?

En hızlı WordPress barındırma hizmetine yatırım yapın

Web sitenizde değişiklik yapmaya başlamadan önce temele dikkat edin. Barındırma, yani web sitesinin yerleştirildiği sunucudur. En iyi şekilde optimize edilmiş WordPress web sitesi bile, CMS için optimize edilmemiş, yavaş ve eski sunucularda yavaş çalışacaktır.

Gereksiz sınırlar getirmeyen bir hizmet seçin. Aylık transfer limitinden daha kötü bir şey yoktur, bu limit mobil internette megabaytlara ulaşabilir ve web sitesini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Hızlı işlemcilere, NVMe SSD sabit sürücülere ve en yeni nesil bileşenlere sahip bir sunucu seçin. Sağlayıcınız ayrıca CMS için, tercihen WordPress için optimize edilmiş bir paket sunmalıdır.

Fast WordPress Hosting with SSD NVMe disks

WordPress Dashboard’daki eklenti yönetim paneli birinci sınıf değildir, ancak WordPress Barındırma sağlayıcısı, barındırma panelinden eklentileri yönetmenize yardımcı olabilir. Düşük TTFB’ye (sunucu yanıt süresi) dikkat edin; sunucunun kullanıcının isteğine yanıt vermesi ve sayfa verilerini göndermeye başlaması gereken zamandır. Bu süre yüksekse, en iyi optimizasyon bile yardımcı olmaz.

Sorun durumunda çözüm için size destek sunacak bir servis sağlayıcısıyla çalışın. Bu durum güvenliğin yanı sıra, bir barındırma sağlayıcısının olmazsa olmazlarındandır.

Peki, kafanızı karıştırmadan işinizi kolaylaştıralım: UltaHost’u seçin. Hızlı WordPress Barındırma yukarıdakileri ve çok daha fazlasını yapar. %99,9 Çalışma Süresi, BitNinja sistemine dayalı güvenilir koruma ve uygun fiyatlar. Hızlı WordPress Hosting‘in web sitenizin mümkün olan en yüksek hızlara ulaşmasına yardımcı olacağını kontrol edin ve görün.

PHP’yi en son sürüme ayarlayın

Hosting panelinde PHP sürümünü değiştirebilirsiniz. Ayrıca, özellikle varsayılan olarak ayarlanmış daha eski bir sürümünüz varsa, örneğin PHP 5.6, site performansını önemli ölçüde etkileyebilir.

Daha yüksek bir sürüme yükseltin – en azından PHP 7.3, çünkü web sitesinin yükleme hızını doğrudan etkileyen öğeleri değiştirdi. Elbette daha yeni bir sürüm ayarlayabilirseniz, örneğin PHP 7.6, 8.0 veya 8.2, o zaman yapın. PHP’nin en son sürümü, web sitesi tüm işlevleri daha optimum şekilde gerçekleştireceğinden, gözle görülür bir performans artışı sağlar.

Fotoğrafları optimize edin

Web sitesindeki fotoğraflar, özellikle grafik minimalizm zamanlarında kullanıcının dikkatini çekiyor. Yıllar boyunca, ana dekorasyon olarak fotoğrafların kullanıldığı temiz, beyaz, minimalist sayfalar hakim oldu. Ne yazık ki, pek çok deneyimsiz web sitesi sahibi, WordPress’te fotoğrafları nasıl optimize edeceğini bilmiyor, bu da 4K çözünürlükte resimler yükleyen ve birkaç megabayt ağırlığında sitelerle sonuçlanıyor.

WordPress’te fotoğrafları optimize etmek için yapabileceğiniz birçok şey var. En önemlilerini sizler için sıraladık:

  • belirli görüntüler için uygun formatı kullanma,
  • fotoğrafları sıkıştırarak yükleme,
  • fotoğraf çözünürlüğünün sınırlaması,
  • fotoğrafları WebP biçimine dönüştürme.

Klasik fotoğraflar için her zaman JPG formatını kullanın. PNG formatını yalnızca ekran görüntüleri, vektör grafikleri, düz renk öğeleri veya saydamlık gerektiren grafikler eklerken kullanmalısınız.

Fotoğrafı bir grafik programında kaydederken, sıkıştırma seviyesini ayarlayın. Her zaman son dosyanın kalitesi ve ağırlığı arasında doğru dengeyi seçin. Kalite kaydırıcısını dengeleyerek grafik dosyası kaydetme penceresinde yapabilirsiniz; fotoğrafın nasıl değiştiğine ve ortaya çıkan dosyanın ağırlığına dikkat edin.

Asla aşırı yüksek çözünürlüklü fotoğraflar yüklemeyin. WordPress’te çok büyük resimlerin boyutunu ayarlarınıza göre otomatik olarak ayarlayan ve hemen sıkıştırma yapan bir eklenti kullanabilirsiniz (örneğin, Robin Image Optimizer eklentisi). Alternatif olarak, her fotoğrafı bir grafik programında uyarlayabilir ve orada yeniden boyutlandırabilirsiniz.

WebP formatı hakkında bilgi edinin. Google’ın JPG ve PNG’nin yerini alan modern bir biçimidir. Şeffaflığı korur, bu nedenle daha az ağırlık sunarken ve Google tarafından ödüllendirilirken her tür fotoğraf için kullanılabilir. WordPress’te, örneğin WebP Express eklentisi kullanılarak uygulanabilir.

Siteyi ağırlaştıran gereksiz eklentileri ve temaları kaldırın

WordPress eklentileri kullanışlıdır ancak bunları bir sebeple kullanmalı ve eklenti sayısını sınırlamaya çalışmalısınız. Fazlasıyla sayfada ek bir yük oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda güncellenmesi gereken unsurları da ekler. Eklenti güvenlik açıkları en yaygın saldırı kaynağıdır, bu nedenle devre dışı bırakılan eklentiler için bile periyodik güncellemeler yapmanız gerekir.

Her zaman ihtiyacınız olanı bir eklenti olmadan yapıp yapamayacağınızı kontrol edin. Ayrıca, web sitesi oluşturma aşamasında test ettiğiniz temaları kaldırın. Halihazırda bir tema seçtiyseniz, gerisi gereksizdir. Varsayılan WordPress temalarından yalnızca etkin olanı ve diğerini yedek olarak bırakın.

How to speed up a WordPress blog?

WordPress için en iyi önbelleğe alma eklentisini seçin

Önbellek, sunucuyu önemli ölçüde rahatlatabilir ve web sitesinin yüklenmesini hızlandırabilir. Önbelleği kullanarak veritabanına yapılan sorgu sayısını önemli ölçüde azaltacaksınız. Sayfayı statik bir biçimde sunacaksınız yalnızca dinamik öğeleri önbelleğe almanın yeterli olmayacağını unutmayın. Böyle bir şey için bir eklenti kullanmak en doğrusu olacaktır.

En popüler önbellek eklentileri WP Super Cache, W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Rocket ve LiteSpeed Cache’dir. WordPress ile ilgili bir sonraki makalede, onları karşılaştıracağız, bu yüzden bizi takip etmeye devam edin!

Sonuç Olarak

Gördüğünüz gibi, WordPress’i optimize etmek ve web sitesini hızlandırmak her zaman karmaşık eylemler gerektirmez. Bazen birkaç basit adım, sayfa yükleme süresini kısaltmak ve böylece dönüşümü artırmak ve Google’daki konumunuzu güçlendirmek için yeterlidir.

Web sitenizin hızını GTMetrix veya Google PageSpeed Insights gibi araçlarla test etmenizi tavsiye ederim. Her tavsiyenin web sitesi hızını nasıl etkilediğini sürekli olarak kontrol edebilirsiniz. Burada puanınız ne kadar yüksek çıkarsa sonuç sizin için o kadar iyi olacaktır!

Uygun barındırma hizmetinin blogunuzun hızını artıracağını unutmayın! Bu nedenle ultra hızlı UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Hızlı WordPress Barındırma planlarımıza göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Hosting VPS: KVM vs. VMware

VPS Barındırma: KVM ve VMware karşılaştırması

Next Post
Dedicated server for an online store

Özel bir sunucu çevrimiçi mağazalar için iyi bir fikir midir?

Related Posts