İçerik Optimizasyonu için Kullanılabilecek 3 SEO Yazımı İpucu

SEO writing tips for content optimization
Shares

SEO dostu içerik öncelikle kullanıcının sorusuna cevap verir: sayfanın konusu kitlenin soruları ile belirlenir. Ancak her SEO copywriterı optimize edilmiş SEO içerik üretemez. Bizim SEO içerik yazma ipuçlarımızı takip etmek copywriting emeklerinizin değerini artıracak ve websitenizin değerini de yükseltecektir. Bunları takip etmek içerik reklamı ile daha fazla trafik çektiğinizden emin olmanızı sağlayacaktır.

Neden SEO optimizasyonu yapılmış içerikler üretmek önemlidir?

SEO dostu içerik üretmek her web sayfasına anahtar kelime yerleştirmek yerine hedef kitleye odaklanan konular ile alakalı yazmak demektir.

Şu anda arama motorları kullanıcıların ihtiyaçlarına olabildiğince yetişebilmek için evrim geçiyorlar. Yani dilin spesifik durumları ve aratılan kelimelerin anlamına odaklanıyorlar. Detaylı cevaplar sunan içerikleri yukarıya çıkartmak için çabalıyorlar. Arama motoru güncellemeleri bunu doğruluyor:

 • Google’ın BERT’i arama motorunun cümlenin tamamının bağlamına göre kelimelerin anlamını belirlemek için yardımcı oluyor. Bu algoritmanın uygulanması Google’ın daha ilgili arama sonuçları bulmasına ve kullanıcıların daha doğal sormalarına yardımcı oluyor.

Örneğin [yetişkinler için matematik pratik kitapları] sorusu 6-8. sınıflar için bir ders kitabı gösteriyordu arama sonuçlarının en üstünde. BERT’in çıkışından sonra Yetişkinler için Matematik isimli bir kitap arama motoru sonuç sayfalarının tepesine geldi.

Bu büyük güncellemenin ardından tekrarlayan çekirdek güncellemeleri geldi ve bunları arama motoru sonuç sayfalarının kalitesini amaç, uzmanlık ve içerik otoritesine göre yükseltti.

İpucu 1. Düzgün SEO optimizasyonu için anahtar kelimeleri listeleyip araştırın

SEO optimizasyonlu içerik yazmaya başladığınızda öncelikle bir semantik çekirdek seçmelisiniz (anahtar kelimeler listesi).

Anahtar kelime sorgulamaları hala temel bir rol oynuyor modern SEO diğer unsurları da katıyor olsa da.

Onları seçerken aramanın asıl amacı hakkında düşünün – ne kadar doğru seçildiler ve içeriğiniz hali hazırda arama motoru sonuç sayfalarında gözükenleri nasıl tamamlayacak? Şunları yapmalısınız:

 • Rakipleriniz tarafından üretilen benzer içeriklerin görünürlüklerini inceleyin. Bunları temizledikten sonra sizin üreteceğiniz SEO dostu içerik için temel oluşturacaktır. Semantik çekirdek temizlemesinin bir parçası olarak bir talep olmayan ya da yazım hataları bulunan soruları silebilirsiniz.
 • Uzun anahtar kelimelere odaklanın. Bu kelimelere olan talebin hacmi düşük olabilir ama yine de arama motoru sıralamalarında bir sıralama için yüksek ihtimalleri vardır. İnsanlar spesifik bir konuda hakkında detaylı bir bilgi istedikleri zaman daha uzun anahtar kelimeler kullanırlar. Genelde uzun anahtar kelimelerin talebi az olduğundan dolayı bunlar ile arama motorlarında yükseklere çıkmak daha kolaydır. Bu trafiğinizi pozitif olarak etkileyecek ve web sayfasındaki davranışsal unsurları geliştirecektir.
 • Manuel olarak kelimeleri seçerken anahtar kelimenin niyetini kontrol edin. Bilgisel aramada niyet kullanıcının ihtiyaçları ile ilgilidir. Bilgi veren makaleler ve SEO optimizasyonlu içerikler için kullanıcının niyetine uygun olan içerikler üretmek önemlidir. Mesela bir kullanıcı “Bir sitenin indekslenmesini nasıl kapatabilirim” sorusuna cevap arıyorsan ve iki site buluyorsa: Birisi robots.txt dosyasına “Disallow: /” yazın diyor ve diğeri de arama motorlarının nasıl çalıştığından bahsedip en sonda indekslemeyi nasıl kapatacağınızdan bahsediyor diyelim. Bu durumda kullanıcının niyeti ilk site ile daha uygun çünkü arama motorlarının bir siteyi nasıl indekslediği ya da diğer teknik konular onun ilgisini çekmiyor. Onun derdi sorusuna kısa cevaplar bulmak.
 • Arama motoru ipuçlarına bakın ve semantik çekirdeğinizi ayarladıktan sonra ek LSI anahtar kelimeleri seçin. Hedefimiz içeriğin kalitesini artırmak. LSI anahtar kelimeleri arama motoru crawlerlarının içeriğinizin tematik olduğunu ve sırf SEO amaçları için yazılmadığını anlamalarını sağlar. Ayrıca LSI anahtar kelimeler spam anahtar kelimelerinden farklı olarak kullanıcıya bir konuyu daha iyi açıklayabilir.

SEO optimizasyonu yapılmış içerik arama motorunun niyetine yüksek yetkinlik, otoritelik ve sağlamlık ile net, detaylı bir şekilde cevap verir.

İpucu 2. İçeriğinizi kolay okunacak şekilde yapılandırın

Optimize edilmiş içeriğiniz için bir sorular ve LSI listesine karar verdiğinizde yazmaya başlayabilirsiniz. Bazı basit SEO yazım ipuçlarını izleyin:

 • İçeriğinizin kapsamını ve yaklaşık yapısını ana anahtar kelimeler ile rakip analizi yaparak belirleyin. Benzer içeriğe bakın – kullanıcının dikkati nereye odaklanmış? Rakipler arasındaki altın oranı bulun. Bu hem kullanıcı hem de SEO için ideal içeriği üretecektir.
 • Yazarken kullanıcının sorusuna tam bir cevap vermeye çalışın ve yoğunluk ve anahtar kelimelerin ne kadar gözüktüğü hakkında düşünmeyin.
 • Kullanıcıya faydalı olabilecek materyallere linkler ve dipnotlar kullanıcılar için kullanışlı olabilir. Bunlar ile bilginizin doğruluğu ile ilgili şüpheleri kaldırabilirsiniz. Bu hem kullanıcı hem de Google arama motoru için önemlidir ki bu da E-A-T’a (uzmanlık, otoritelik ve güvenilirlik) odaklanmıştır son birkaç yılda.
 • Yazınızı net, mantıklı ve tutarlı yapmaya dikkat edin. Bu kullanıcının içeriği algılamasını daha kolay kılar.
 • Yazıyı bloklara bölün ve H2-H3 alt başlıklar ekleyin. Bu şekilde biçimlendirme kullanıcılar için hayatı kolaylaştırır ve arama motorlarının hızlıca bakmalarına yardımcı olur.

Genelde makale yazarları içeriği başlıklara sahip daha küçük paragraflara bölerler çünkü bu okumayı daha basit hale getirir ve okuyucular ile etkileşime geçer.


İpucu 3. Çekici başlık ve tanım meta etiketleri yazın

Başlık-Tanım meta tagleri ve H1 başlaıklar SEO hedeflerinizi ve kullanışlılığı yüksek miktarda etkiler. Açıklayıcı, net ve akılda kalıcı başlıklar kullanıcılara içeriğin ne hakkında olduğunu ve sitenize tıkladıkları zaman neler ile karşılaşacaklarını anlamalarına yardımıcı olur.

Başlıklarınızı SEO için optimize eder daha yüksek sıralamalar elde etme şansınızı artırın:

 • Başlığın başında en uygun, hedefli anahtar kelimeyi kullanın.
 • Başlık 60 karakterden fazla olmamalı. Google Eylül 2021’den beri çıktıya kendi başlıklarını üretmeyi başladı.
 • Postun içeriğini doğru ve net bir şekidle tanım meta etiketinde açıklayın. Bu arama robotuna sayfanın ne olduğunu açıklayacak ve etiketteki veri snippette bulunduğu zaman CTR’ı artıracaktır.
 • Kitlenizi çekmek ve CTR’ı artırmak için başlıklarda duygusal sıfatlar kullanabilirsiniz: Mesela “en iyi”, “muhteşem”, “eğlenceli”, “ücretsiz”, “nasıl” (“Angina nasıl tedavi edilir” bağlamında), ve dahası.

Ayrıca tanım meta etiketine farklı emojiler ekleyerek CTR’ı artırabilir ve kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Bu karakterler Google arama motorundaki snippete orjinallik ekler ve içerik reklamını etkiler.


Sonuç

SEO optimizasyonu yapılmış içerikler yazmak kolay değildir. Hedef kitlenizin internetten ne aradıklarını, kullanıcılarınız için neyin hangi tip içeriklerin kullanışlı olduğunu, yazıda direkt spam olup olmadığını vs. anlamanız gerekir.

İçeriğin üretimi çok zaman ve emek gerektiriyor olsa da potansiyel trafik ve dönüşümler için buna değer. Hatırlamanız gereken ana şey içeriğin arama motorları için değil de insanlar için yazıldığı konusudur. Eğer içeriğiniz kullanıcılar için ilgi çekici ise top 10’a girecektir ve trafik getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Top 10 Envato PHP Scripts Managed by UltaHost

UltaHost ile Kullanılabilen En İyi 10 Envato PHP Scripi

Next Post
Features of good hosting

İyi bir hostinge bulunması gereken en önemli 6 özellik

Related Posts