Ücretsiz SSL Vs Ücretli SSL Sertifikası: Hangisi Size Uygun?

Free SSL Vs Paid SSL Certificate: Which is Best for You?
Free SSL Vs Paid SSL Certificate: Which is Best for You?
Shares

Konu itibarınızı korumak ve internette güven sağlamak olduğunda – Doğru SSL sertifikasına yatırım yapmak her kuruşunuza değecektir.

Sitenizde HTTPS bağlantısı aktivasyonu (Hypertext Transfer Protocol Secure) için SSL sertifikası edinmeli ya da hali hazırda olanı yenilemelisiniz. Bir SSL sertifikasına para mı ödemelisiniz yoksa ücretsiz bir SSL sertifikası ile paradan tasarruf mu etmelisiniz?

SSL sertifikaları iki tipe bölünmüştür. Birisi kendinden işaretlenmiş sertifika ki bu herhangi bir Certificate Authority (CA) (Sertifika Otoritesi) tarafından imzalanmamıştır. Diğeri de Certificate Authorities (CA) tarafından tahsis edilmiş, imzalanmış ve güvenilmiş olan SSL sertifikadır.

Eğer ücretli SSL sertifikaları arıyorsanız; Comodo, GeoTrust, RapidSSL, GlobalSign, Thawte & Digicert gibi güvenilir SSL markaları bulabilirsiniz farklı şekillerde. Hem ücretsiz hem de ücretli SSL sertifikası 256-bit sertifika enkripsiyonu ve 2048-bit anahtar enkripsiyonu ile eşit derecede aynı kriptografiyi sağlarlar. Bir web sunucusu ve kullanıcını web alıcısı arasındaki online veri aktarımını korurlar.

Ücretli ve Ücretsiz SSL Sertifikası Arasındaki Fark:

Bir ücretsiz SSL sertifikası şu kişiler için mükemmeldir: Alan adlarını teyit ettirmek isteyenler ve HTTPS bağlantılarını tek bir alan adına ve onun yan alan adlarına kurmak isteyenler. Bir websiteye ücretsiz bir SSL kurulduğu zaman bir kullancısı tarayıcı adres çubuğunda HTTPS ve yeşil kilit ikonunu görebilirler.

Eğer sitenizde ücretsiz bir şekilde anında HTTPS bağlantısı kurmak istiyorsanız ücretsiz bir SSL sertifikası en iyi seçenektir. Ancak ücretli SSL ile gelen daha uzun sertifika teyit dönemleri, yanlış tahsis durumları için garanti ve güvenlik ile gizlilik ile ilgili ziyaretçi güvencesi gibi özellikleri kaçırmış olursunuz. Bunun sebebi ücretsiz SSL tahsisinde Organization Validation (OV) ya da Extended Validation (EV) gibi hususların olmamasıdır. Ücretsiz SSL sertifikası sadece alan adı teyiti metodunda geçerlidir.

Sertifika Geçerlilik Süresi

Sertifika Geçerlilik Süresi hakkında konuştuğumuzda şundan bahsetmek gerekir: Ücretsiz SSL sertifikası ücretli SSL’e göre daha kısa bir geçerlilik süresinde sahiptir. Genelde ücretsiz bir SSL sertifikası 30 ila 60 gün arası geçerli iken ücretli bir SSL sertifikası 1 ya da 2 yıl arası bir geçerlilik süresi seçeneği sunar.

Mesuliyet Koruması için Garanti

SSL’de garanti son kullanıcının HTTPS bağlantısı üzerinden veri transferi yaparken korunması ile ilgilidir. Ücretsiz SSL ile bir sorun çıkarsa CA tarafında hiçbir garanti koruması almayacaksınız. Ücretsiz SSL Sertifika Otoritesi finansal kayıplara, veri aktarımı sırasındaki problemlere ve yanlış sertifika tahsisine karşı garanti sunar. Bir CA garantisi 10,000$ ile 175,000$ arasında bir miktarda değişen fiyatlara sahiptir.

Müşteri Güvenini Artırmak için Website Güvenlik Mühürleri

Bir ücretsiz SSL güvenli site mührü ile gelmez. Buna karşın Comodo, RapidSSL, GeoTrust, GlobalSign, Thawte gibi güvenli sertifika otoriteleri tarafından sağlanan ücretli SSL sertifikaları dinamik ve statik güvenli site mühürleri sağlar ki sitenin güvenliği ve güvenirliği belli olsun. Bir ziyaretçi sitedeki dinamik ya da statik güvenli site mührüne tıklayarak sitenin güvenliğini ve bilgilerini teyit edebilir. Yani website güvenliği ziyaretçilerin güvenini ve website güvenirliğini artırmak için çok önemli bir rol oynar. Bu sayede online işletmeniz için dönüşümünüz artacaktır.

Görsel Göstergelere Güvenin

Bir ücretsiz SSL genelde site URL’i yanında HTTPS ve web tarayıcısının adres çubuğundaki Yeşil Kilit simgesi gibi kısıtlı güven görsel işaretleri sunar. Ücretli SSL sertifikası ise HTTPS, Yeşil Kilit simgesi ve site mührünü sunar. Hadi bir tarayıcıdaki DV SSL güven göstergelerine göz atalım:

DV SSL Örnekleri

Extended Validation (EV) SSL gibi bazı ücretli SSL sertifikaları tarayıcı adres çubuğunda şirket ismi ve dinamik site mührü gösterir. Çünkü sertifika otoritesi şirketin sahipliğini, konumu ve legal varlığını sıkı bir teyit süreci ile teyit ederek 7 gün içinde bir genişletilmiş teyit sertifikası sağlar. Ancak bir çoğunuz EV SSL’in pahalı bir sertifika olduğunu düşünebilirsiniz ki bu doğru değildir. Çoğu satıcılar en uygun fiyatı ya da ucuz EV SSL sertifikasını sitenize aynı seviyedeki şifreleme gücü seviyesi ile sunar. Hadi bir tarayıcıda EV SSL güven göstergelerine bakalım.

EV SSL Örneği

Bir E-ticaret sitesi için hangi SSL en iyisidir?

E ticaret endüstrisi büyümek için bir sütun olarak müşteri güvenine dayanır. Güven işletmenin sağladığı güvenlik önlemleri son kullanıcı tarafından rahatça tanınıp anlaşabildiği zaman oluşur. Ücretsiz SSL görünür site güvenlik mühürleri ve tarayıcı adres çubuğundaki şirket ismi gibi özellikler ile gelmez çünkü Sertifika Otoritesi tarafından organizasyon ile alakalı derince bir araştırma yapılmamıştır bu durumda. Sertifika otoritesi (CA), organizasyon teyiti (OV) ya da genişletilmiş teyit (EV) gibi yollar aracılığı ile ücretli SSL sertifikaları tahsis eder. Bu sayede müşterilere bir e-ticaret dükkanında ödeme bilgisi girişi yaptırırken müşterilerin güvende ve risksiz hissetmeleri sağlanır.


Ücretli SSL sertifikaları nasıl verdiğiniz her kuruşa değebilirler?

Premium SSL sertifikaları her boyuttaki online işletmeler için sağlam ve dakik bir teknik destek takımı ile sunulur. Biz UltaHost olarak Comodo, RapidSSL, GeoTrust, Thawte, GlobalSign, ve Digicert önde gelen sertifika otoritelerinin yetkili satıcısıyız. UltaHost SSL endüstrisinde en güvenilir ve en geniş yelpazede SSL sertifikalarını %85’e kadar indirimler ile sunması ile bilinen bir markadır.

Dahası, eğer sertifikayı 5 yıllık önden alırsanız SSL sertifikanızı indirimli fiyat ile alacaksınız.

Sonuç

Bugünün hacker dolu dijital dünyasında herkesin internetteki Ara Adam saldırılarına karşı bir koruyucu katmana ihtiyacı bulunur. Bir SSL sertifikası bunun için vardır. Minimal özelliklere sahip ücretsiz bir SSL sertifikası alabilir ya da olabilecek tüm özelliklere sahip tam donanımlı bir SSL sertifikası satın alabilirsiniz. Eğer bir bloga ya da herhangi başka bir siteye kullanıcılardan ve müşterilerden bilgi toplamayan bir HTTPS bağlantısı istiyorsanız o halde bir ücretsiz SSL sertifikası en iyi seçenek olacaktır. Ama kullanıcılardan herhangi bir ödeme bilgisi, giriş kimlik bilgileri vs. gibi bilgiler alan bir online işletme sitesi işletiyorsanız o halde bir Organizasyon Teyitli ya da Genişletilmiş Teyitli bir SSL sertifikası tavsiye ederiz.

Ücretli SSL sertifikaları eTicaret siteleri için daha iyi dönüşümler, arama motorlarında daha yüksek seviyeler ve ayrıca müşteri güvenini artırmak gibi çok farklı faydaları almanızı sağlayabilir.

Müşteri geri dönüşüne göre en iyi oylanan ve tercih edilen SSL sertifika satıcısı biziz. Sadece birkaç basit adımla kendi SSL sertifikanızı seçebilir ve alabilirsiniz.

Umuyoruz ki bu gönderi ücretsiz ve paralı SSL arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olmuştur. Bu sayede sitenize uyacak olan SSL seçimine yardımcı olabilmeyi umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
10 tips to make your website load faster

Websitenizin Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlayacak 10 Tavsiye

Next Post
Wix, Webflow,  or WordPress

Websiteniz için Doğru Platform Seçimi: Wix, Webflow, veya WordPress?

Related Posts