PHP nedir? WordPress kullanmak için PHP öğrenmeli miyim?

Shares

Hiç PHP’nin tam olarak ne olduğunu düşündünüz mü? İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu PHP’yi duymuş ve içerisinde geliştirilen araçları kullanmış olsa da, çoğunun PHP’nin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında çok az fikri vardır. Bu makale size PHP hakkında bazı temel bilgileri sağlayacağız.

PHP bir yazılım dilidir ve Personal Home Page/Forms Interpreter’ın kısaltmasıdır. PHP, HTML, CSS ve JavaScript ile birlikte internetteki standart dillerden biridir. PHP bilgisi ile CMS sistemlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

PHP sürümleri

Rasmus Lerdorf, web sitesini ziyaret eden internet kullanıcılarını izlemek için PHP’nin ilk sürümünü 1994’te yaratmıştır.  Kısa bir süre sonra, insanlar web sitesinde bu araçları kullanmasını istemeye başladılar ve böylece yazar 8 Haziran 1995’te kaynak kodunu (PHP Tools 1.0) halka yayınlamıştır.

1997’de PHP/FI 2.0 ortaya çıktı. Bu yazılımın binlerce aktif kullanıcısı ve 50 bin alanı mevcuttur. Bir yıl sonra bir grup geliştirici tüm kodu yeniden yazarak PHP 3’ü oluşturmuştur. Modülerlik sayesinde, kullanıcılar yeni modüller ekleyerek dilin işlevselliğini genişletebilmiştirler.

iyileştiren PHP 4 piyasaya sürüldü. 2004 yılında, tüm alanların toplam %20’sine hizmet vermiştir. Bu yıl aynı zamanda, verimli sunucu tarafı işlemlerine izin veren ve veritabanları için SQLite motorunu kullanan PHP 5’in piyasaya sürüldüğü yıl olmuştur.

PHP 6, Unicode standartı olarak tanıtılması planlanıyordu. İlerleme eksikliği ve önde gelen geliştiriciler arasındaki iç anlaşmazlıklar nedeniyle çalışma Mart 2010’da askıya alındı. Bazı özellikler sürüm 5.4 olarak yayınlandı. Topluluk, PHP 6’nın Unicode desteği sunma ana hedefini yerine getiremeyeceği için bir sonraki sürümün PHP 7 olarak adlandırılması için oy kullandı.

PHP 7, 2015’in ortalarında doğdu. Ana özelliği, şimdiye kadar bir sorun olan geliştirilmiş bir sözdizimi olmuştur. PHP 8, web sitesi performansını iyileştirmek için Kasım 2020’de yayınlandı. Bu makalenin yazıldığı tarihte PHP 8.2 testi devam etmektedir. PHP’yi güncel tutmak oldukça önemli olduğu için hosting panelinize giriş yaparak ve PHP 5’in kurulu olup olmadığını kontrol edin. Eğer değilse, tek tık kullanarak yeni sürüme geçiş yapın.

elePHPant, PHP maskotu

PHP hakkında temel bilgiler

PHP günümüzdeki baskın programlama dilidir ve internet alanlarının yaklaşık %75’ini kapsamaktadır. Mevcut web uygulamalarının büyük bir kısmı PHP ile geliştirilmiştir. Bunlar, içerik yönetim sistemlerini, tartışma forumlarını, e-posta uygulamalarını ve veritabanı istemcilerini içerir.

PHP yazılımları çok esnektir; programların, uygulamaların ve web sitelerinin parçası olabileceği gibi, grafik arayüzlü bağımsız uygulamaların da parçası olabilirler. PHP sözdizimi C, Java ve Perl sözdiziminden esinlenmiştir. Tüm kodlar “<? Php” ve “?>” etiketleri içinde yer almalıdır.

Komut dosyaları sunucuda yürütülür. Web sitesi adresi ‘.php’ ile bitiyorsa, bu bir komut dosyası olduğu anlamına gelir. WordPress’in eklentileri ve birçok diğer bileşeni gibi neredeyse tüm CMS’ler PHP ile yazılmıştır.

WordPress için PHP’ye ihtiyacım var mı?

Bu sorunun cevap basit değildir ve hem evet hem de hayır sorunuzun yanıtı olabilir. Her şey WordPress’i nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır.

Bazı kurumların verdikleri karara göre PHP, dünyadaki en popüler CMS programı değildir. Fakat bizce bunun kararını kullanıcılar vermelidir. WordPress’in popülaritesi, bir yandan basitliğinden, diğer yandan yeteneklerinden gelmektedir. Bu kadar aşırı iki avantajı bir araya getirmesi nasıl mümkün olabilir?

Hayır, yok

WordPress, son derece genişletilebilir, iyi yazılmış bir PHP betiğidir. Hem WordPress’in kendisinin hem de birçok eklentinin yaratıcıları sadeliğe büyük önem vermektedir. Bu sayede WordPress’i herhangi bir dil bilmeden (HTML, CSS veya PHP) kullanabilirsiniz. Eklentiler veya şablon ayarları sizin için her şeyi yapabilir.

Bu şekilde, ücretsiz olarak, tek bir kod satırı yazmadan harika olanaklara sahip büyüleyici sayfalar oluşturabilirsiniz. Ancak, web sitenizi kişiselleştirme konusunda WordPress ve eklenti üreticilerinin ücretsiz kullanıcılar için öngördüğü ayarlarla sınırlı kalacaksınız. Örneğin, bir logonun yalnızca bir görüntüyü ve kenarlığını değiştirebilir; konumunu, boyutunu veya yönünü değiştiremezsiniz.

WordPress üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, bunu mümkün kılan premium şablonlar ve eklentiler satın alabilirsiniz. Basit gibi görünen bazı değişikliklerin bile bir meydan okumaya dönüşebileceğini hesaba katmalısınız. Logonun konumunu değiştirmek, bir giriş listesi görüntülemek veya giriş küçük resminin gönderi başlığının önünde görünmesini sağlamakta zorlanabilirsiniz.

Bu değişikliklerin zorluğu şunlara bağlıdır:

  • Kullandığınız temayı bilmek. İstenilen efekti elde etmek için binlerce tema seçeneğinde neye tıklamanız gerektiğini biliyor musunuz?
  • Sorunu çözebileceğiniz eklentiler hakkında bilgi sahibi olmak
  • Küçük hatalara karşı direnciniz ve farklı çözümleri test etme istekliliğiniz.

Evet, var

PHP’ye aşina olsaydınız, bahsedilen değişiklikler tamamlamak yalnızca dakikalarınızı alırdı. Bu nedenle, WordPress’i sorunsuz ve hızlı bir şekilde ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için aşağıdaki temel PHP bilgilerine ihtiyacınız olacak:

  • kod okuyabilme,
  • WordPress API bilgisi ve WordPress Kodunun kullanımı
  • biri sizi yönlendirdiğinde kodda basit değişiklikler yapma yeteneği (örneğin, bir forumda tartışma veya girilmeye hazır kod)

PHP’de Hello World

Sitenize her biri basit bir sorunu çözen 36 eklenti eklememeniz için PHP bilmeniz güzeldir. Gerçekten de hemen hemen her şey için bir eklenti mevcuttur ancak yüklü WordPress performans sorunları yaşayabilir, daha sık çökebilir ve hatalara ve bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı savunmasız olabilir.

PHP’yi biraz bildiğinizde kendi başınıza yapacağınız değişikliklere göz atın:

  • yeni bir gönderi türü ekleme (Özel Gönderi Türleri),
  • belirli kriterleri karşılayan girişlerin bir listesinin görüntülenmesi,
  • WordPress arka ucundaki bazı öğeleri gizleme.

Sonuç olarak

PHP yeni başlayanlar için karmaşık bir dildir. Öğrenmeye değer olup olmadığına karar vermek size kalmış. Başkaları tarafından hazırlanan eklentileri ve şablonları satın almak istiyorsanız PHP’ye ihtiyacınız yoktur. Her WordPress eklentisini satın aldığınızda, tedarikçisinden teknik destek alırsınız. Onarımlar, yapılandırma veya gerekli değişikliklerle ilgilenmeleri gerekir.

Öteki yandan, hazır temalar veya eklentiler kullanmak yerine ücretsiz olanları ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre özelleştirmek, hatta değişiklikleri kendiniz yapmak istiyorsanız, PHP sizin için kullanışlı olacaktır. Ancak, bunun hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Programlamayı ve PHP’yi öğrenmek heyecan verici veya sıkıcı olabilir. Herkes programcı olmak için doğma ama neyse ki WordPress tek bir satır kod yazmadan çalıştırılabilir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Website Color Trends in 2022

Web Siteniz İçin Hangi Renkleri Seçmelisiniz? 2022 Trendleri

Next Post

FTP hakkında ne bilmelisiniz?

Related Posts