Siteniz için Kullanabileceğiniz 10 Ücretsiz İsim Yaratıcısı

10 free name Generators
Shares

Yeni bir isim üretmek zor bir iş mi? Bilemiyoruz. Birkaç dakika içinde yüzlerce iyi fikir ile gelebilecek bir sürü yaratıcı insan var ve iyi bir isim bir türlü bulamayan insanlar da var. Neyse ki işletmeniz için bir isim üretmenizi sağlayacak bir sürü ücretsiz çözüm bulunuyor. Bugün size 10 isim yaratıcısından bahsedeceğiz.

Ancak listeye başlamadan önce size başarılı işletmelerin isimlerinden örnekler vermek istiyoruz. En büyük dört Amerikan şirketine bakın: Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook.

Dünyadaki en büyük şirketlerin isimleri neler?

Apple bilgisayarlar ve telefonlar üretme işinde gayet başarılı, peki neden o yoldan gitmeyelim? Farklı bir meyve ya da sebze seçip şirketinizin kimliğini onun üzerinden kurabilirsiniz. Eğer sebzeler ve bitkiler size uymuyor, hayvanları deneyebilirsiniz?

Hadi ikinci örneğe bakalım: Microsoft. “microcomputer” ve “yazılım” kelimelerinin bir karışımı. Yani sektörünüz ile ilgili kelimelere bakıp onları birleştirebilirsiniz. Örneğin uydular için güvenlik sistemleri üreten bir şirket iseniz Astrofety olabilir isminiz (astronautics ve safety kelimelerinin birleşimi)

Bir sonraki şirket de Amazon. Jeff Bezos’un bu ismi seçme sebebi alfabenin ilk ismi ile başlaması ve büyük Güney Amerika nehri ile bağlantısıdır. Onun yolunu izleyip başka bir nehri, ormanı, coğrafi bölgeyi ya da bir dağı isminiz için seçebilirsiniz. Mesela Toros Güvenlik ya da Kızılırmak Bilgisayar neden olmasın?

Son olarak Facebook‘a bakalım. Microsoft’un daha aslına uygun bir halini seçmişler. Sonuçta Zuckerberg’ün uygulamasının ilk sürümü neydi: yüzler kitabı. Bilgisayar pazarını fethetmek mi istiyorsunuz, şirketinizin ismini Hızlı Bilgisayarlar koyun.

Şirket için bir isim oluşturma süreci

Gördüğünüz gibi isim yaratma süreci yapıştırıcı ve makasla oynamak gibi bir şey. Kelimelerden parçalar kesiyoruz, çeşitli parçaları birbiri ile bağlıyoruz ve kulağa iyi gelen çiftleri seçiyoruz. Bu ne basit ne de kolay ama size bu konuda yardımcı olabilecek bir sürü ücretsiz program mevcut. İncelediğim düzinelercesi arasından en ilginç olanları seçtim.

Bir isim seçmek yeterli değil. Alan adlarının mevcudiyetini de kontrol etmelisiniz. Çünkü şirketinizin adını Armut koyarsanız şirketiniz armut.com’a gitmek isteyecektir ve maalesef bu alan adı daha önce alınmış. Yani bir isim, logo ve reklam sloglanları belirledikten sonra size kalan tek alan adının armutkom.com olduğunu görmek zaman kaybı olur.

İyi isimli uygun .com domaini alabilmek zor bir süreç

Size sunduğumuz ücretsiz programlar ile bir isim yaratmak daha basit bir gelmeli. Hepsini bilmek işinize yarayabilir çünkü hepsi farklı özelliklere sahip ve hepsi farklı durumlarda daha iyi işleyebilir. Hadi başlayalım!

Wordoid

Wordoid

Bu zeki, oldukça hafif ve hızlı çalışan bir kelime bulucudur. Bir kelime ya da bir harf dizini girin ve yaratılan isimlerin bu dizin ile başlamalı mı bitmeli mi ya da sadece içermeli mi olduğunu seçin. Ayrıca ismin kaç karakter ile oluşması gerektiğini de belirtebilirsiniz. Sistem seçtiğiniz kelimeler ön ve son ekler ekleyerek yeni kelimeler üretir. Ayrıca her teklif için alan adı önerileri de alırsınız.

Ancak uygulama mükemmel değil. Sadece .com alan adları mevcut isimleri gösteriyor ve sadece tek kelimeli fikirler sunuyor. Yine de bu önerilere bakmak işe yarayabilir. Kimse sizi sadece tek bir aracı kullanma konusunda zorlamıyor ve Wordoid’den bir sürü fikir edinmek birkaç saniyenizi alacaktır sadece.

Dot-o-mator

Dot-o-mator

Eğer ilk çözümdeki fikirleri tükettiyseniz Dot-o-mator’ü deneyin. Akıcı bir şekilde iki kelimeyi birleştirebilirsiniz. Uygulama bir düzineden fazla tematik fikir seti girdisi alıyor. Ek öneriler listesini düzenleyerek ana kelimeyi başa ve sona alabilir, denemeler yapabilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer özelliği de rastgele isim yaratmasıdır. İsim Yarat butonuna tıklayın ve rastgele üretilen tek kelimelik bir öneri alın.

Ayrıca burada işletmeniz için bir isim yaratma konusunda ipuçları bulabilirsiniz. Bunun dezavantajı da uygulamanın sadece .com alan adında isimler üretebilmesidir.

Domainr

Domainr

Bu bir isim yaratıcısı değil de alan adı bulucusudur. Ancak bunu sıralamaya ekledim çünkü oldukça hızlı çalışıyor. Çoğu alan adı arama motoru sizden birkaç saniye beklemenizi isterken Domainr size anlık olarak önerileri gösteriyor. Siz harf harf yazarken o fikirleri anlık olarak aratıyor.

Ayrıca bazı sorunlara yaratıcı bir çözüm getiriyor: ismini TLDler ve hatta alt alan adları ile birleştirme ipuçları sunuyor. Meselea pear diye arama yapınca “pe.ar” alan adını sundu ya da herhangi bir .pe alan adını alıp /ar alt alan adını koymayı teklif etti. (siteadı.pe/ar)

Bust a Name

Bust a Name

Bust A Name iki farklı mod ile geliyor: alan adı arama ve alan adı üreticisi. İlk çözüme benziyor ama bazı farkları var. Alan adı üretici modun seçebileceğiniz üç farklı seçenek var: çok doğal, az doğal ve biraz doğal. Bence Bust A Name tarafından sunulan öneriler çok yaratıcı değil ama belki size uyacaktır. Biraz zevk meselesi.

Bust a Name

Kötü yanı da kelimemizi ortada seçemiyoruz sadece en başta ya da en sonda olacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Avantajı ise sadece .com alan adlarını göstermiyor aynı zamanda .org, .info, .biz, ya da .net gibi seçenekler de var. Alan adı arama modu baya kapsamlı size ön ekler, son ekler, tireler ve çoğul ekleri ekleme fırsatı sunuyor.

Business Name Generator by Shopify

Business Name Generator by Shopify

Bu yaratıcı Shopify tarafından üretildiği için dükkanınızı orada kurma tavsiyesi yapmasına şaşırmayın. Ancak isim yaratıcısı değerli. Yaratıcı, modern ve hızlı. Birkaç saniye için düzinelerce öneri alıyorsunuz.

Kendini ayıran özelliği de iki ve üç kelimeli çözümlere odaklanıyor olması genel olarak. Alan adı mevcudiyetini kontrol etmiyor maalesef. Sonuçta platformun asıl amacı Shopify için yeni müşteriler edinmek — ekonomide bedava yemek olmaz. Ancak fikirler göz önünde bulundurabilecek değerde.

Birbirleri ile çok uyum sağladıkları için birden fazla çözümü birlikte kullanma tavsiyemi unutmayın.

Naminum

Naminum

Naminum size ayarlamanız için hiçbir ayar sunmuyor. Sadece bir kelime giriyorsunuz ve anında binden fazla sonuç alıyorsunuz. Kelime kombinasyonunuzu ekstra birden dörde kadar karakter ile birleştiriyor ve .com, .org ve .net alan adları ile mevcudiyet sunuyor. Bu kullanımı kolay bir çözümdür çünkü kelimeniz ile sadece birçok farklı kombinasyon almıyorsunuz aynı zamanda .com alan adları ile durumlarını da görüyorsunuz.

Bir bakışta kelimenizin kombinasyonlarının hangilerinin .com alan adının alınıp da hala .org ve .net alan adlarıın durduğunu görebiliyorsunuz. Bu çözümün kullanışlılığı size üç en popüler alan adları arasında hangi çekici isimlerin mevcut olduğunu göstermesi.

Sadece birkaç saniyede pearpay.org ya da pearbot.net gibi önerileri ve cutepear.com, sharpear.com ya da pearoyal.com gibi muazzam önerileri görebiliyorum.

Panabee

Panabee

Maalesef bu site öne çıkmıyor. Birkaç teklif alıyorsunuz ama mevcudiyeti kontrol etmek uğraştırıcı. Genelde partner websitenize gitmeniz gerekiyor, sistem mevcudiyeti direkt olarak göstermiyor. Birçok alınan alan adını bir alan adı brokerı kullanma tavsiyesi ile gösteriyor. Bunu sıralamaya ekledim ki her isim yaratıcısının işlevli olmadığını görün.

Naming.net

Naming.net

Naming.net kendini isim yaratmakta kullandığı kaynakların orjinalliği ile öne çıkarıyor. Kelimenizi yaygın kelimeler ile birleştirmeyi seçebiliyorsunuz, Yunanca, Latince ve İngilizce ekler ya da kökler gibi. Kelimenin farklı kısımlarında kafiyeler kullanabiliyorsunuz mesela (ilk hece, baş, çift, son hece ya da bitiş). Sonuç olarak diğer seçeneklerde olmayan birçok orjinal öneri alıyorsunuz.

Brand Name Generator by Webhosting Geeks

Brand Name Generator by Webhosting Geeks

Bu çözüm biraz Wordoid biraz da Naminum gibi çalışıyor. Kelimenizi girin, alan adını, uzunluğu ve konumu (baş, orta, son) seçin ve butona tıklayıp binden fazla sonuç elde edin.

Uygulama sunduğu ismin Twitter’da olup olmadığını da kontrol ediyor ama bu özelliğin çalışıp çalışmadığından emin değilim. Yüzden fazla isme tıkladım ve uygulamaya göre hiçbiri Twitter’da mevcut değildi.

Lean Domain Search

Bu da ayarlanacak hiçbir ayarı olmayan bir başka seçenek. Bir anda binden fazla isim yaratıyor. (“pear” için dört binden fazla isim yarattı).

Lean Domain Search başka kelimeler ile bağlantıları kullanıyor ve bu yüzden birçok öneri iki kelimeli oluyor ama aynı zamanda ekleri kullanarak da fikirler üretiyor. Önerileri uzunluk, popülerlik ya da alfabetik sıraya göre sıralayabiliyorsunuz ve isterseniz sadece sizin kelimeniz ile başlayıp biten önerileri görebiliyorsunuz.

Sonuç

İsim yaratmak için kullanabilecek tek bir ücretsiz evrensel uygulama yok ki bu uygulama tüm özellikleri, seçenekleri bulundursun, hızlı çalışsın ve herkesi tatmin edecek çeşitlilikte teklifler sunsun. Neyse ki tüm kayda değer çözümler anlık olarak çalışıyor. Bir anda onlarca, yüzlerce ve bazen binlerce öneriyi üretebiliyorlar.

Bu nedenle tüm bu çözümleri bir saatten az sürede deneyebilirsiniz. Bu çözümlerin her birinin farklı avantajları ve dezavantajları var; bazıları diğerlerinden daha kullanışlı. Ancak genelde birbirleri ile uyum sağlıyorlar.

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Benefits of NVMe Storage for Game VPS Hosting

Oyun VPS Hosting için NVMe Depolamanın Faydalarını Keşfedelim

Next Post
WordPress cookies plugins

Bir Blogu WordPress.com’dan WordPress Hostinginize Taşımak

Related Posts