Bir İnternet Sitesi Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

how to change your domain name
Shares

Sitenizin eski alan adından sıkıldınız mı? Yeniden başlayıp sitenizin markasını yeniden oluşturmak mı istiyorsunuz?

Bazen en iyi seçimleri yapmayız ve bu seçimleri düzeltme fırsatını da nadiren yakalarız. Websitenizin alan adını seçmek her website sahibinin yapacağı çok önemli bir seçimdir. (sebebini burada görün) Bir alan adı seçerken dikkatli olmalısınız çünkü ona hem para ödüyorsunuz hem de kitlenizin sıkça göreceği bir şey olacak. Ayrıca yüksek ihtimalle ya sonsuza kadar ya da çok uzun zaman boyunca kullanmak zorunda kalacağınız bir şey.

Eğer aynı alan adına bağlı kalmak istemiyorsanız size yeni alan adı almanın yolları var. Alan adınızı değiştirmek istemenizin birkaç sebebi olabilir. En sık görülen sebepler imajınızı ya da markanızı değiştirmek olabilir eğer şu anki markalama modeliniz sizin işinizi görmediyse ya da markanıza bir değişiklik getirmeyi düşünüyorsanız. Bir başka sebepte yeni trendleri takip edip alan adınız için daha modern bir TLD almak olabilir .io TLD’si gibi. (buradan daha fazlasını okuyun)

Ancak bu makalede size alan adınızı neden değiştirebileceğiniz ile alakalı genel tavsiyeler vermeyeceğiz. Çünkü sonuçta bu sizin için direkt olarak en iyi seçenek demek değil. Aksine eğer websitenizin alan adını değiştirme konusunda kesin olarak kararınızı verdiyseniz bunu yapma sürecinizde size adım adım rehberlik edeceğiz. Hadi başlayalım!

Yeni bir alan adı seçmek nazaran kolay ve açık bir süreçtir. Eğer daha önce bir alan adı satın aldıysanız bunun nasıl işlediğine aşinasınız demektir. Ancak daha önce hiç alan adı almadıysanız endişe etmenize hiç gerek yok. Bu konuda da size yardımcı olacağız.

Bu talimatları takip edin ve ilk alan adınızı kayıt edin. Bununla alakalı derinlemesine bir makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Adımlar:

1- ICANN kayıtlı sağlam, güvenilir bir alan adı kayıt edicisi seçin.

2- Bir alan adı uygunluğu kontrol aracı kullanarak almak istediğiniz alan adının istediğiniz TLD ile alınabilir olup olmadığını kontrol edin.

ucuz domainler satın alın

3- Alan adınızı satın alın. Unutmayın ki eğer yıllık ödemeler ile UltaHost üzerinden VPS aboneliği alırsanız bir yıl boyunca alan adınızı ücretsiz olarak kayıt ettirebilirsiniz. Bu linki takip ederek satın alımınızı yapın.

4- Satın aldığınız alan adını satın aldığınız alan adı kayıt edicisinden teyit ettirin. Bizler UltaHost’ta sizler için alan adı teyit işini hallediyoruz eğer ki bizden satın almayı tercih ederseniz.

Alan adı satın alımınızı yaptıktan sonra bunu kendi hosting hizmetinize transfer ederek kullanılabilir hale getirmelisiniz. Bunun için hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek daha fazla detay almalısınız.

Alan adınıza tam erişimi aldıktan sonra yapmanız gereken şey alan adını websiteniz ile entegre etmek olacaktır. Eğer sitenizin ismini ya da markanızın ismini değiştirdi iseniz tüm websiteniz için tamamen bir yeniden markalama yapmalısınız.

Yeni bir görünüş vermek için düzenlemeniz ve kişiselleştirmeniz gereken hangi tasarım unsurları olduğuna bakmalısınız. Bu markanıza yeni ve taze bir perspektif getirecektir. Ayrıca bir heyecan vericilik hissi ve benzersiz bir görünüm getirecektir sitenize. Bu sayede kitlenizin bakışlarını çekecekseniz ve size yenilenmiş ilgilerini gösterecekler.

Yeni alan adınızı entegre etmek için ya bunu ana alan adı yapmalısınız ya da bir ikinci yeniden yönlendiren alan adı yapmalısınız. Bunu yapmak için sıkça kullanılan bir prosedür şöyledir:

Adımlar:

1. Alan adınızı hosting sağlayıcınıza transfer edin. Eğer websitelerinde bir rehber olarak varsa ya da bir hizmet olarak varsa bu prosedürü takip edin. Eğer yoksa alan adı sağlayıcınızın müşteri hizmetleri temsilcisi ile görüşerek yeni alan adınızın transferi hakkında destek isteyin.

2. Alan adınızı yeni hosting sağlayıcınıza transfer ettikten sonra bunu websitenizin ana alan adı mı olarak kullanmak istediğinizi yoksa bunu orjinal ana websitenize yeniden yönlendirmek mi istediğinizi tercih etmelisiniz. İki koşulda da yönlendirme kurulumu yapmanız gerek.

3. Web hosting sağlayıcınızın profilini ziyaret edin ve sizin cPanel‘inizi açın. cPanel‘inizin Alan Adları kısmında Yeniden Yönlendirmeler seçeneğini göreceksiniz. Ona tıklayın.

Cpanel Genel bakış alan adı kısmı
Cpanel Genel Bakış > Alan adı kısmı

4. Yönlendirmek istediğiniz host sayfasını seçin ve onun URL‘ini girin. Yönlendirmeyi kalıcı olarak yani Permanent (301) olarak seçin. 

yeniden dönlendirme ekleyin
Yeniden yönlendirmeler > Yeniden yönlendirme ekle

5- Ziyaretçilerinizin yeniden yönlendirilmelerini istediğiniz linki “Yönlendirilen” kısmına yapıştırın. www ile ya da www olmadan yeniden yönlendirmeyi www. yeniden yönlendirme ayarlarından seçin.

Cpanel - Yeniden yönlendirmeler - Yönlendirilen yer - kısmı
Yeniden yönlendirmeler > Yönlendirilen yer

Tebrikler! Sitenize yeni bir alan adı kurulumunu başarılı bir şekilde yaptınız.

Kitleniz onu hali hazırda ziyaret ediyorken eski alan adınızı bir yeniden yönlendirme sayfası olarak tutmalısınız. Onun kaydını silebilir, satabilir ya da direkt olarak alan adınız daha fazla trafik almadığı zaman ondan kurtulabilirsiniz. Yeni alan adınızı kurduktan sonra izlemeniz gereken ilk adım yeni URL’inizi kitlenize ve okuyucularınıza bir şekilde dağıtmak olacaktır ki yaptığınız değişikliklerden haberdar olsunlar. Bu aynı zamanda yeni sayfayı sık kullanılanlara kayıt etmelerine imkan sağlayacaktır ve yeni alan adınızı sitenizin ismi olarak hatırlayacaklardır. Bu yeni alan adınızda trafik yaratmak için de yardımcı olacaktır.

Püf Noktası: Unutmayın ki Google eski alan adlarını arama sonuçlarında daha yükseğe koyar ve bu yüzden yeni alan adınızın aynı sıralamalara ulaşması biraz zaman alabilir. Eski alan adınız ne kadar eski ise yeni alan adınızın ona ulaşması o kadar zaman alacaktır.

Websitenizin Alan Adını değiştirmek hakkındaki rehberimizi beğendiniz mi? Aşağıdaki yorumlarda bize anlatın! Daha fazla böyle içerik için blogumuzu okumaya devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
web hosting belanda

Hollanda Web Hosting Dünyasında Yolunu Bulmak

Next Post
cPanel VPS Hosting for Small Businesses: Benefits and Features

Küçük İşletmeler Neden cPanel VPS Hosting Seçmeli

Related Posts