Blog için barındırma hizmetlerini seçme

Cara Memilih hosting untuk blog
Cara Memilih hosting untuk blog

Web sitenizde hakkında yazmak istediğiniz ilginç bir konu var ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Başlamadan önce birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Her şeyden önce, blogunuz için doğru barındırma hizmetini bulmanız gerekmektedir. Çevrimiçi günlüğünüz için bir sanal garaj seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kontrol edin.

Nedir bu hosting (barındırma)?

Her web sitesi çeşitli dosya türlerinden oluşur. Bunlar belgeler, fotoğraflar ve komut dosyalarıdır. Bu dosyaları internet kullanıcılarına görüntülemek için, onları sunucu (ana bilgisayar) adı verilen belirli bir bilgisayara yerleştirmeniz gerekmektedir. Bir çevrimiçi mağaza, blog veya e-kartvizit farketmeden, ziyaret ettiğiniz her web sitesi için barındırma gereksiniminin kesinlikle geçerli olduğunu bilin. Tüm web sitelerinin barındırma hizmetine sahip olması gerekir.

Sunucu, günün her saati çalışan bir bilgisayardır. Sunucunun durduğu takdirde barındırdığı sitelere otomatik olarak ziyaretçilerin erişimine kapanır. Sunucu depolama alanını web sitesi sahipleriyle paylaşmak, Barındırma Hizmeti olarak bilinir. Belirli teknik parametrelerle ayırt edilen, piyasada bulunan çeşitli barındırma türleri hakkında bilgi sahibi olmaya değer.

  • cPanel Hosting: Bu durumda, bir sunucu birkaç ayrı site için tüm dosyaları aynı anda depolar. Bu çözümün bazı dezavantajları mevcut olsa da bir blog için fazlasıyla yeterlidir.
  • VPS Sunucu: Bu sunucunun barındırılması özel olarak sanal sunucularda yapılır. Fiziksel sunucu birkaç bağımsız bölüme ayrılmıştır. cPanel Hosting’de olduğu gibi  birkaç müşteri aynı fiziksel bilgisayarı kullansa da her müşterinin yalnızca kendisine sunulan ayrı bir sunucu kaynakları segmenti vardır. E-Ticaret siteleri, büyük bloglar sayfaları ve web siteleri için iyi bir seçimdir.
  • Adanmış Sunucu: Bu sunucuda bir server yalnızca bir müşteri tarafından kullanılır. Eğer bir blog oluşturmak istiyorsanız bu seçim sizin için yanlış olabilir.

Barındırma blog performansını nasıl etkiler?

Her sunucunun diğerinden farklı performanslara sahip olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Blogunuz için barındırmaya karar verirken, satıcı tekliflerini değerlendirmek için birkaç kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Aşağıda önceliklendirmeniz gereken ölçütleri sizler için derledik:

Performans

Sunucunun, diğer tüm bilgisayarlardan farklı bir teknoloji olmadığını bildiğiniz için, performansını etkileyen belirli parametrelere sahip olduğunu muhtemelen tahmin etmişsinizdir – ve haklısınız! Blog barındırma seçiminizi yaparken sunucu performansı en önemli kriterlerden biridir.

Web sitesi ne kadar yavaş çalışırsa, Google tarayıcıları tarafından o kadar kötü derecelendirilecektir. Web siteniz yavaşsa, blogunuzun daha en başından Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansı daha az olacaktır. Yine de Google’da iyi sonuçlar, internet içeriği oluşturmanın belirleyici unsurlarından biridir.

Güvenlik

Barındırmanın en belirgin özelliği performans gibi görünse de en kritik unsur güvenliktir. Dünyanın en iyi performansına sahip, ancak en kötü güvenliğe sahip bir barındırma seçeneğiyle en iyi güvenlik hizmetine sahip ancak en kötü performansı olan iki barındırma hizmetinden birini seçmek zorunda kalsaydım kesinlikle ikincisini seçerdim. En hızlı web sitesi bile hacklenebiliyorsa hiçbir değeri kalmayacaktır.

Resim Jan Alexander tarafından Pixabay’a yüklendi.

Saldırılara karşı bağışıklığı olan bir websitesi henüz üretilmedi ancak güvenlik düzeyindeki her artış, web sitenizin güvenliğini de artıracaktır. Çalıştığınız sunucunun performans eksikleri olsa da güvenli bir şekilde orada duruyor olması sizin içerik ve fikirlere odaklanabilmenizi sağlayacaktır. Bilgisayar korsanları websitenizdeki güvenlik açıklarını farkederlerse, siz farkına bile varmadan websitenizi sıklıkla ziyaret ederek bilgilerinizi çalmaya çalışabilirler.

Özellikle bir blog işletmenin yanı sıra bir çevrimiçi mağaza açmak istiyorsanız güvenlik web barındırmanın en önemli özelliğidir.

Öngörülemeyen bir kaza durumunda web sitenizi hızlı bir şekilde geri yükleyebilecek bir barındırma sağlayıcısı seçtiğinizden emin olun ve, özellikle teknik konulara aşina değilseniz, şirketinizdeki teknik destek departmanının nasıl çalıştığını öğrenin.

Sunucunun fiziksel konumu

Sunucunuzun yerelleştirilmesi çok önemlidir. New York ve Riga’daki bir sunucu arasında önemli bir fark mevcuttur. Bunu söylerken New York’taki sunucunun en iyisi olacağını kastetmiyorum. Latin Amerika’ya hizmet vermek istiyorsanız birinci seçeneği seçmek sizin için daha iyi olacakken hizmetlerinizi Almanlara ve Fransızlara yönlendirecekseniz ikinci seçeneği değerlendirmelisiniz.

İnternet üzerinden bilgi aktarımı yıldırım hızında olmasına rağmen, ziyaretçi ile sunucu arasındaki büyük mesafe blogunuzun yüklenme hızını önemli ölçüde etkiler. Web sitenizin ziyaretçileri çoğunlukla Fransız, Alman ve Polonyalı internet kullanıcılarıysa, Avrupa sunucu yerelleştirme hizmetlerinden birini kullanmanızı öneririm. Ziyaretçiler Amerika’dan ise, dünyanın bu bölgesindeki sunucuyu seçin.

Çalışma süresi (kesintisiz hizmetin kullanılabilirliği)

Bu kavram, sunucunun kesintisiz çalışma süresini ve onun aracılığıyla sağlanan hizmetlerin kullanılabilirliğini kapsar.

Blogunuz için SEO konusunda ciddiyseniz, çalışma süresi değeri mümkün olduğunca yüksek, tercihen %99,9 civarında olmalıdır. %99,9 çalışma süresi, hizmetinizin yılda yalnızca 8 saat çevrimdışı olacağı anlamına gelir. Çalışma süresinin %99 olması hizmetinizin yılda 88 saat çevrimdışı olacağı gibi büyük bir fark anlamına gelir.

Otomatik blog yükleme yazılımı

Teknik becerileriniz yoksa, muhtemelen blogunuzu sunucuya manuel olarak yükleyemezsiniz. Neyse ki, birçok barındırma sağlayıcısı ile blog yazarları, bir otomatik yükleyici kullanarak bloglarını kolayca yükleyebilir.

Otomatik yükleyiciler, WordPress’inizi birkaç dakika içinde kolayca kurabileceğiniz sunucu panelinde bulunan uygulamalardır. En iyi barındırma sağlayıcıları, PrestaShop ve Magento gibi diğer popüler CMS’lerin de otomatik olarak yüklenmesini sağlayacaktır.

Resim Kevin Phillips tarafından Pixabay’a yüklendi

Kullanıcı Yorumları

Ne yazık ki, şirketler genellikle olumsuz kullanıcı incelemelerini örten bir yorumlama ağı kullanırlar. Bununla birlikte, barındırma sağlayıcısı sahte yorumlar satın alarak hizmetini olduğundan çok daha iyi bir şekilde göstermeye çalışabilir.

Herhangi bir web sitesi veya blog sahibi tanıyorsanız barındırma konusunda onların deneyimlerini sorabilirsiniz. HostAdvice, Sourceforge, SiteChecker veya Web Hosting Secrets Revealed gibi en iyi barındırma görüş sağlayıcılarını kontrol edin.

Fiyatlandırma

Son olarak, fiyatı düşünebilirsiniz. Ekstra hizmetler (örneğin bir çevrimiçi mağaza gibi) olmadan bir blog çalıştırmak istiyorsanız, makul bir barındırma maliyeti yılda 30-65 ABD doları olacaktır. Ekstra hizmetler (sosyal ağınız, video paylaşım platformunuz, kayıtlı kullanıcılara özel içerik) eklemek istiyorsanız, barındırma maliyeti fikirlerinize bağlıdır. Ancak yine de, en gelişmiş ve popüler bloglar bile VPS sunucularında (yılda 500 ABD dolarına kadar) çalışmalıdır.

Blogunuz İçin Ücretsiz Barındırma: Mantıklı mı?

Açıkça ifade edeyim – bir blog için ücretsiz barındırma diye bir şey yoktur. Blogunuz için size boş disk alanı sağlayan basit platformlar mevcut olsa da bu fikirden uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Bu firmaların barındırmalarından ücretsiz olarak faydalansanız da bu sizin blogunuz olmayacaktır. Web sitenizin adresi şöyle bir şey olacaktır: myblog.blogspot.com. Blog adresinizde “blogspot” bitişini kesinlikle istemezsiniz.

Sonuç Olarak

Umarım sizi blogunuz için sunucuya karar vermeye yaklaştırmışımdır. Barındırma sağlayıcınızı kendi başınıza bulmak istiyorsanız, iyi şanslar! Ancak farklı teklifleri karşılaştırarak zamanınızı boşa harcamak istemiyorsanız, size zaman kazandırmaya yardımcı olacağım. Bir WordPress blogu için en iyi barındırma sağlayıcısı UltaHost’tur.

UltaHost’u diğer barındırma sağlayıcılarından ayıran başlıca avantajları şunlardır:

  • Birinci sınıf güvenlik. UltaHost, piyasada bulunan tüm olası güvenlik sistemlerini kullanır. Güvenlik ekseni güvenilir BitNinja sistemidir.
  • En iyi müşteri hizmeti.Her an yardımınız için oradadır. UltaHost web sitenizle ilgili her türlü sorunu çözmenize yardımcı olmak için 7/24 teknik servis sağlar. UltaHost için güvenliğin yanı sıra müşteri hizmetleri de en önemli alandır.
  • SSD NVMe diskleri ile en modern ekipman. Piyasadaki en hızlı ve en verimli ekipmandır. Web siteniz dünyanın herhangi bir yerine saniyeden çok daha kısa sürede yüklenecek ve tüm sistemler herhangi bir gecikme olmaksızın sorunsuz çalışacaktır.

UltaHost, WordPress tabanlı web sitelerine özel bir barındırma teklifi hazırladı. CMS, eklentiler ve temaların otomatik kurulumu ve hosting paketinde premium temalar bulacaksınız. Basit bir ifadeyle: WordPress tabanlı bir web sitesi için tamamen özelleştirilmiş ve optimize edilmiş bir barındırma hizmetidir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Kendi video platformunuz mu var? Sizin için en iyi PHP yazılımlarını karşılaştırıyoruz

Next Post

SSD NVMe Barındırma nedir?

Related Posts
Total
0
Share