WordPress için En İyi Beş Sayfa Oluşturucuları

Top Five Page Builders for Wordpress
Shares

Eskiden bir websitesi oluşturmak için programlama bilgisi ve yıllarca tecrübe gerektiren karmaşık kodları yazmanız gerekirdi. Şimdi ise websitenizi basit görsel sayfa oluşturucu eklentileriyle oluşturabiliyorsunuz. Sitenin tamamını bir ev inşa eder gibi oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede, website oluşturma işi artık bir çocuk oyuncağına dönmüş durumda.

WordPress, websitenizin içeriğini ve sayfanın düzenini sağlamanızı destekler. Bu türdeki birbirinden farklı çözümler website oluşturma aşamasını olabilecek en kolay hale getirir.

Yıllar önce, websitenizi oluşturmak için bir WordPress teması kullanabilirdiniz. Şimdi ise sayfa oluşturucuları aracılığıyla sitenizi satırlar, sütunlar, tablolar görseller ve daha fazlasını ekleyerek şekillendirebilirsiniz. Bütün bunları tek bir satır kod yazmadan yapabilirsiniz. Sadece tek yapmanız gereken öğeyi tutup istediğiniz yere bırakmak.

WordPress sayfa oluşturucuları nedir?

WordPress oluşturucuları arasında sürükle ve bırak arayüzüne sahip olan WordPress sayfalarınızı düzenlemenizi sağlayan eklentiler, temalar ve özellikler yer alır. Bu tür bir aracın ana avantajı ise sayfaya ekleyebileceğiniz halihazırda var olan öğelerin bulunması.

WordPress sayfa oluşturucuları sık sık, butonlar, metin alanları, ikonlar, fotoğraf galerileri veya iletişim formları gibi hazır öğeler sağlar. Aynı zamanda, birçok sütuna veya daha fazla interaktif akordiyon türü gibi bölümlere sahip sayfalar oluşturabilirsiniz.

Genellikle, SEO-optimizasyonlu başlıklar veya tüm bölüm taslakları gibi yapısal öğelere sahip olurlar. Aynı zamanda, haritalar, arama motorları, gönderi listeleri, diğer sayfalara veya girdilere linkler, sayıcılar, saatler ve hesaplayıcılar gibi öğeler de ekleyebilirsiniz.

WordPress sayfa oluşturucu eklentileri ücretsiz, ücretli veya bedava seçkin olabilir.

Eğer tamamen işlevsel bir işletme websitesi oluşturmak istiyorsanız, ücretli çözümlere bakmak büyük önem taşır çünkü birçok farklı seçenekte özellik sunar ve herhangi bir sorun yaşamanız durumunda destek ekibi hazırda bekler. Yine de standart ve ücretsiz olan WordPress sayfa oluşturucusunun büyük potansiyelini görmezden gelmek imkansızdır.

Güvenilir ve deneyimli tasarımcıları tercih edip profesyonel gözüken bir tema kullanmak ister misiniz? En iyi ücretsiz WordPress temalarına bir göz atın!

2022'nin En İyi Ücretsiz WordPress Temaları
2022’nin En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

En iyi WordPress sayfa oluşturucuları

Repo içerisinde birbirinden farklı sayfa oluşturucularını bulabilirsiniz. Peki hangisini kullanacağınızı nasıl seçeceksiniz? Bu aşama kolay olmasa da bu makale sayesinde en iyi WordPress sayfa oluşturucusunu seçmenin önemini gösteriyor olacağız.

Biz beş en iyi aracı size göstermeye karar verdik. Yine de, seçim aşaması hiç de kolay olmadı. Şimdi bu beş öneri arasından kendiniz için uygun olan WordPress sayfa oluşturucusunu seçmek size kalmış.

Dışarıdan bakıldığında, en iyi WordPress sayfa oluşturucusuna karar vermek neredeyse imkansız çünkü her birinin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Aynı zamanda, bazı uygulamaların diğerlerinden daha popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bu kriterlere göre, hangisinin kullanıcılar tarafından en çok sevildiğine karar verebilirsiniz.

Bu nedenle, bu listeyi bir iyi kötü sıralaması olarak düşünmeyin. Sadece en iyi beş WordPress sayfa oluşturucusunu karışık bir şekilde listeledik. Her birinin kendi eşsiz avantajları ve dezavantajları bulunmakta ve beklentilerinizi karşılayan WordPress sayfa oluşturucusunu seçmek sizin göreviniz.

Elementor

Elementor Website İnşa aracı

Elementor, yaratıcılık dünyasına 2016’nın ortalarında adım attığından dolayı nisepeten en genç projelerden bir tanesi diyebiliriz. Ancak, hızlıca en iyi WordPress sayfa oluşturucularından bir tanesi haline geldi. Elementor Free versiyonu hem güçlü hem de çok fazla potansiyel sunmakta. Elementor’un yaratıcıları, tamamen işlevli ücretsiz araç sunarak ve sayfa oluşturucu pazarına hükmederek WordPress’in bu başarısını destekliyor.

WP sayfa oluşturucu iki farklı seçenekte sunulur: ücretsiz ve ücretli. Sürükle ve bırak WordPress oluşturucusunu kullanarak kesintisiz bir websitesi oluşturabilmenizi sağlıyor. Bu yazılımın avantajı, sadece birkaç tıkla WordPress sitesi içerisine devasa sayıdaki taslakları indirebilmeniz olacaktır.

Elementor aynı zamanda uçsuz bucaksız sayıda kullanıma hazır widgetlar sunar. Bu widgetlara, sosyal medyada içerik paylaşma butonu, müşterilerin referansının yer aldığı galeriler gibi örnekler verilebilir.

Tabii ki ücretli satılan WP sayfa oluşturucunun size sunabileceği çok daha fazla şey var. Elementor Pro versiyonunu alma konusunda zengin içerikli widgetları ikna etme kabiliyetine sahip.

Bu sayfa oluşturucu eklentisinin pro versiyonuyla, WordPress’te kendi profesyonel ve duyarlı websitenizi oluşturabilirsiniz.


Gutenberg

Gutenberg kullanarak sayfanın görünümünü düzenlemek WordPress'te sürükle ve bırak metotunu kulkanan herhangi bir görsel düzenleyiciyi kullanmanız kadar kolay.

Gutenberg WordPress 5.0’da çıktığında, yaratıcılar tarafından bir dizi eleştiri yağmuruna tutuldu. Kuşkusuz, Gutenberg ilk başta yavaştı, hantaldı ve pratik değildi. Daha iyi geçmişe ahip olan çözümler gibi değerli bir şey sunmuyordu. Sayfada sürükle ve bırak işlemi hantaldı ve kimse aşina olduğu WordPress Editöründen vazgeçmek istemiyordu. WordPress.org Ekibi Gutenberg üzerinde sıkı çalıştı. 6.0 versiyonu için Gutenberg’in geliştirilmesine odaklanıldı.

Son günlerde, yerleşik sürükle ve bırak oluşturucuları ciddi bir şekilde karşılanmakta. Gutenberg önemli bir görsel düzenleyici haline geldi ancak varlığı kullanıcıların website oluşturucu pazarının geleceği hakkında endişelenmesine sebep oluyor. WordPress’i indirir indirmez Gutenberg’e ulaşabilirsiniz. Tüm CMS özellikleriyle entegre halinde ve tamamen ücretisiz olarak sunulur. Kim bir başka WordPress sayfa oluşturucusu eklentisi kurmak ister?

Yine de, bu ücretsiz sayfa oluşturucusunun dominant pozisyonu gelecekte de yerini koruyacaktır. Şimdi, Gutenberg Elementor Free’nin arkasından en iyi çözüm olarak gelmekte. Ancak, hala tam bir site oluşturucusu diyemeyiz. Varsayılan ve yerleşik bir düzenleyici olması bir avantaj. Bu sayede hiçbir eklenti kurmanıza gerek kalmıyor ve potansiyel güvenlik açıkları gibi ek risk faktörleri oluşumunu engelliyor.

Elementor Free gibi yeterince akıcı değil ve onun kadar fazla imkan sunmuyor ancak stabil bir şekilde çalıştığını söylememiz gerek. Gutenberg kullanarak sayfanın görünümünü düzenlemek WordPress’te sürükle ve bırak metotunu kulkanan herhangi bir görsel düzenleyiciyi kullanmanız kadar kolay. Yine de, eğer CSS bilmiyorsanız bazı değişiklikleri uygulamak zor olabilir.

Altsayfaları ve girdileri düzenleme kısmı kusursuz bir şekilde çalışıyor ama yine de tüm sayfaları tasarlamak için kullanılabilecek bir tema oluşturucusu değil. Yine de, eğer basit websiteleri veya varış sayfaları kurmak istiyorsanız, Gutenberg işinizi görecektir.


Beaver Builder

Beaver Builder tarafından oluşturulan sayfaların performansı oldukça başarılı. Hem Google hem de kullanıcılar siteye olumlu bir şekilde bakar.

Beaver builder bir bırak sayfa oluşturucusu kullanıcı dostu bir eklenti. Neredeyse tüm temalar üzerine kurabilirsiniz. Öğeleri bırakarak düzenleyebilir, aynı zamanda sayfadaki spesifik bir yere seçerek yerleştirebilirsiniz.

Beaver Builder tarafından oluşturulan sayfaların performansı oldukça başarılı. Hem Google hem de kullanıcılar siteye olumlu bir şekilde bakar.

Beaver Builder temasının avantajı ise her bir sayfa öğesini, başlık ve altbilgi kısmı da dahil olmak üzere düzenleme yetkisine sahip olmanız. Kullanması kolay ve öğeleri grafiksel anlamda düzenlemek adına zengin içeriğe sahiptir.

Beaver Builder neredeyse tüm temalar ve temel SEO (Yoast SEO ve Rank math gibi) araçlarıyla uyumludur. Ne yazık ki Beaver Builder’ın ücretsiz versiyonu en iyi sayfa oluşturucusu değil ama en azından eklentinin arayüzünü test edebilirsiniz. Pro versiyonu en iyi sürükle ve bırak oluşturucuların en iyilerinden biridir.


WPBakery

WPBakery saya oluşturucusu, sayfa üzerinde yer alan içerik kısmını düzenlemenizi sağlayan bir eklentidir.

WPBakery saya oluşturucusu, sayfa üzerinde yer alan içerik kısmını düzenlemenizi sağlayan bir eklentidir. Ancak maalesef tüm sayfayı düzenleyemiyorsunuz. Başlık ve altbilgi desteği bulunmuyor.

WPBakery birçok WordPress temasıyla uyumluluk gösterir. Maalesef, ücretsiz bir versiyonu bulunmamakta. Sağlayıcı, sitenin işlevselliğini test edebilmeniz için sadece bir demo versiyonunu yaratmanıza izin veriyor.

Yine de, premium versiyonu, muazzam sayfalar yaratmanızı sağlayan blok dizisi ile gelir. Aynı zamanda çok fazla şablon kütüphanesi bulunduğundan işinizi kolay hale getirir. Dezavantaj ise kısa kodlar ile kullanılması. Bu durum sayfayı kodlamayı biraz karmaşık hale getiriyor. Kişiselleştirilmiş CSS kullanmak da en yi çözüm olmayacaktır.


Divi

Divi builder en popüler ikinci WordPress website premium editörüdür. Uzun yıllar boyunca Divi sayfa oluşturucuları arasında liderdi.

Divi builder en popüler ikinci WordPress website premium editörüdür. Uzun yıllar boyunca Divi sayfa oluşturucuları arasında liderdi. 2008 yılında Elegant Themes’in şablonlarından biri olarak yaratıldı.

Elegant Temaları en popüler premium WordPress temaları ve kişiselleştirilebilir taslaklara sahip oldanlardan biri olduğundan Divi’nin başarısı konusunda sorumludur. Aynı zamanda Divi ile uyumlu geniş aralıktaki eklentileri ve uzantıları bulunur.

Zengin geçmişi Divi ve Elegant Temaları ile bağlantılı büyük ve aktif komünitelerin hala devam etmesini sağlıyor. Tecrübeli web geliştiricileri ek çözümler üretme konusunda istekliler.

Divi oluşturucusunun belki de bir dezavantajı birçok kişiye hitap etmeyen sayfa düzenleme paneli olabilir. Sürükle ve bırak gibi basit bir işlemle sayfaları oluşturabilmenize rağmen ilk başta yapması zor gelebilir. Tabii ki zaman içerisinde bırak editörü anlaşılabilir ve kullanışlı hale gelir.

Bir başka dezavantaj ise diğer hazır şablonlarla sınırlı uyum sağlaması, karmaşık kodlaması ve Divi’nin stabilitesiyle ilgili yaşanabilecek muhtemel sorunlar.

Diğer sayfa oluşturucuları

Bahsettiğimiz bu beş sayfa oluşturucuları en iyi çözümler arasında yer alır. Ancak yine de görülmeye değer iki eklenti daha bulunuyor. Bunların ilki Themify Builder.

Themify Builder, birçok yönden çekici olan bir başka sayfa oluşturucusu. Bir abonelik hizmeti satın aldıktan sonra birçok taslak ve eklenti sunarak avantaj elde etmenizi sağlıyor. Bir işletme websitesi kurabilmek için 11 premium eklenti, 25 kullanıma hazır öğe, 42 tema ve birçok görsel kaynak sağlar. Tema SEO için iyi bir şekilde optimize edilmiştir. Sayfa oluşturucusunun ücretsiz bir versiyonu da bulunur. Fiyatı $89.

İkincisi ise Visual Composer Website Builder. Bunun kullanımı kolay ve güçlü bir WordPress sürükle ve bırak sistemi bulunur. Visual Composer’ın fiyatı ise diğerine göre daha uygun: yıllık sadece $49. Visual Composer içerisinde, başlık ve altbilgi olmak üzere sadece sürükle ve bırak öğelerini kullanarak tüm siteyi düzenleyebilirsiniz. Göz önünde bulundurulması gereken bir avantaj ise sayfanın eski görünümünü geri getirebilme opsiyonunuzun bulunması.

Kendi sayfa oluşturucunuzu daha seçmediniz mi? Şimdi ilk makalenizi yazmanın tam zamanı. WordPress içindekiler tablosu için en iyi eklenti makalemizi okuyarak fikir edinebilirsiniz!

Örnek Başlıklarla En İyi Blog İçeriği Tavsiyeleri
Örnek Başlıklarla En İyi Blog İçeriği Tavsiyeleri

Sonuç

Bir zamanlar, WordPress’te kod yeteneklerine sahip olmadan bir websitesi kurmanın tek yolu ücretsiz WordPress temasını değiştirmekti. Bu nedenle çok fazla zaman alıyordu, taslakların sayısı sınırlıydı ve sık sık WordPress’in ücretli temasını satın almaya zorluyordu. Sonuç olarak, kişiselleştirme imkanları taslak opsiyonlarıyla sınırlandırılmıştı.

Piyasada bulunan birçok sayfa oluşturucu eklentileri sayesinde ortaya çıkabilecek sonuçlar sınırsızdır. Ücretsiz sayfa oluşturucularıyla bile, kişiselleştirilebilir yüksek kalitede sayfalar oluşturabilirsiniz.

Premium sayfa oluşturucusu gelişmiş, büyük bir e-ticaret şirketinin gurur duyacağı şekilde bir profesyonel websitesi oluşturmanızı sağlar. Bu makalede bahsettiğimiz her bir sayfa oluşturucusu yeterli özgürlük elde etmenizi sağlar. Limit hayal gücünüz haline gelir. Yüksek kaliteli hosting satın alın, sayfa oluşturucunuzu ve domaininizi seçin ve WordPress’te websiteleri oluşturmaya başlayın.

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Sosyal Ağ Oluşturmak için En İyi 10 PHP Betiği

Sosyal Ağınızı Oluşturmak için En İyi 10 PHP Betiği

Next Post
Choosing Indian VPS hosting for a business brings a range of crucial benefits. Server proximity is only the one of them - check the others!

İşletmeniz için Hintli VPS Hosting’i Tercih Etmenin Faydaları

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50