WordPress içindekiler tablosu için en iyi 4 eklenti

Shares

Bir blog makalesinin içindekiler tablosunun birçok avantajı vardır. Okuyucunun gezinmesine yardımcı olan kullanışlı bir araç olmasının yanı sıra SEO optimizasyonuna yardımcı olur.  Ayrıca web sitenize verimli bir içindekiler tablosu koymak için HTML veya CSS bilmenize gerek yoktur. WordPress ve eklentileri sayesinde harika bir içindekiler bölümünü yaratmak herkes için oldukça kolaydır.

İşleri sizin için daha da kolaylaştırmak için mevcut çözümlere genel bir bakış yaptım ve bu makalede size WordPress’te bir içindekiler tablosu oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi dört eklentiyi göstereceğim.

WordPress İçindekiler Tablolarının Avantajları

Bir kitaptaki veya bilimsel makaledeki içindekiler tablosu sıradan ve açıktır. Peki bir web sitesindeki veya bir blogdaki nasıl olmalıdır? İyi hazırlanmış bir içindekiler tablosu, web sitenize birçok fayda sağlar.

İçindekiler tablosu, sitenizi ziyaret edenlerin deneyimini iyileştirerek makalenin başına yerleştirildiğinde okuyucularınızın makalenin doğrudan aradıkları bölümüne gitmelerini çok kolaylaştıracaktır. Bu sayede ziyaretçiniz doğru içeriği kolayca bulabileceği için zamandan tasarruf sağlar.

Ancak içindekiler metni değerlendirmeyi kolaylaştırdığı için sizin için de bir avantajdır. Yazdıktan sonra yapısını görebilir ve iyi ve mantıklı bir şekilde inşa edilip edilmediğini değerlendirebilirsiniz.

İçindekiler tablosu, arama motoru optimizasyonu için de faydalıdır. Gezinme ve site haritası hakkında blogumuzdaki makalelerden, iyi düşünülmüş bir web sitesi yapısının arama motorlarının içeriği anlamasına, anahtar sözcükleri kaydetmesine ve siteyi dizine eklemesine yardımcı olduğunu zaten biliyorsunuz. İçindekiler benzer şekilde çalışır fakat ölçeği daha küçüktür.

Googlebot, içindekiler tablosuna değer verir ve Google sıralamanıza olumlu bir etkisi vardır. Arama motoru, içindekiler tablosunu bile kullanabilir ve içindekiler tablosundan bir bağlantı ekleyerek makalenizden belirli bir noktayı sonuçlara dahil edebilir!

Bir HTML anchor kullanarak içindekiler tablosu nasıl yapılır?

WordPress makalenize bir içindekiler tablosu eklemenin iki yolu vardır. Birincisi HTML’de çapa yapmak, ikincisi ise bir eklenti kullanmaktır ancak CMS’ler her seferinde kodu manuel olarak yazmakla uğraşmak için oluşturulmamıştır. HTML kodunu otomatikleştirmek imkansızdır ve bu nedenle yalnızca bir deseni kaydetmek ve her seferinde değiştirmek için kullanmanız mümkün olabilir.

Bununla birlikte, HTML kullanarak bir içindekiler tablosunun nasıl oluşturulacağını bilmek, içindekiler tablosunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

HTML’de bir anchor oluşturmak için bir anchora ve bu anchora bir bağlantıya ihtiyacınız vardır. İçindekiler tablosu, makaledeki dahili bağlantı sisteminden başka bir şey değildir. Bir anchor ayarlamak için, bir öğeye, örneğin bir h2 başlığına bir kimlik atamanız ve ardından bu kimliğe bir bağlantı yerleştirmeniz gerekir.

Bu bağlantıya tıkladıktan sonra, doğrudan h2 başlığına atlayacaksınız. Bir bağlantı listesi kullanarak, örneğin makalenizin başında, her gönderi için manuel olarak bir içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz. Beklediğinizden basit mi çıktı? Evet bizce de oldukça basit!

Sorun şu ki, bir makale yazdığınızda, işlemi her seferinde manuel olarak tekrarlamanız gerekmektedir. Fakat tüm bunlar tek bir eklentiyle hallolabilecekken neden işleri zorlaştıralım ki?

A table of contents for a blog

WordPress içindekiler tablosu eklentileri

Bu daha kolay ve hızlı bir çözümdür çünkü WordPress eklentileri tüm işi sizin yerinize yapacaktırlar. Belirlediğiniz kurallara göre anchorlar ve bağlantılar kurarak içindekiler tablosunu ilgi çekici bir şekilde hazırlarlar.

HTML’de bir içindekiler tablosu yerleştirmenin genel kurallarını sunsam da biraz daha karmaşık olan CSS’yi de hatırlamamız gerekmekte. Eklenti, HTML’de hem stil hem de teknik yapıyla ilgilenir. İçindekiler tablosuyla manuel olarak uğraşmanın bir anlamı yoktur. Belki HTML öğrenmenin bir parçasıdır ama içerik oluşturmanın bir aşaması değildir.

Zaman kazanmak için, WordPress’te otomatik olarak içindekiler tablosu oluşturmak için kullanılan en iyi eklentileri sıraladım. Düzinelerce aramanıza ve karşılaştırmanıza gerek kalmadan bu en iyi dört geliştiriciden birini seçebilirsiniz.

SimpleTOC – Table of Contents Block

En basitinden başlayalım. Elbette, farklı insanların farklı ihtiyaçları olsa da, karmaşıklığın olmamasının bedeli daha az kişiselleştirme olasılığı ve daha az işlevdir. Bazıları daha sorunsuz çözümleri, bazıları ise eklentiyi kişiselleştirmek için daha fazla potansiyel sağlayan çözümleri tercih eder.

Basit bir çözümle ilgileniyorsanız, başka açılardan da aynı yaklaşımı izlediğinizden şüpheleniyorum. Yani harici sayfa oluşturucular aramıyor, yerleşik Gutenberg’i kullanıyorsunuz. SimpleTOC, Gutenberg editörü için optimize edilmiştir ve düşük popülaritesine rağmen dikkat çekicidir.

Example of Simple TOC Table of Contents for WordPress

Zahmetsiz, kararlı ve yalnızca birkaç temel seçeneğe sahip! içindekiler tablosuna dahil edilecek başlıkların maksimum sıralama düzeyini seçebilir, bir başlığın görüntülenip görüntülenmeyeceğine karar verebilir ve sıralı veya düzenli bir liste seçebilirsiniz. Karmaşık olmayan, basit, etkili ve işe yarıyor – daha ne isteyebilirsiniz ki?

Easy Table of Contents

Easy Table of Contents eklentisi, WordPress’te içindekiler tablosu oluşturmak için en popüler eklentilerden biridir. İçindekiler tablosunu sitenizin stiline uyarlamanıza izin veren birçok ayar ve seçeneğe sahiptir.

Gönderi türünü (yazı, sayfa veya özel) ve içindekiler tablosunu nerede görüntülemek istediğinizi seçebilirsiniz. İçindekiler tablosunu otomatik mi yoksa manuel olarak mı yerleştireceğinize de karar verebilirsiniz. İçindekiler tablosu genellikle gönderilerle statik sayfalardan daha alakalı olduğundan, bunlar kullanışlı özelliklerdir. Dahası, belirli bir sayfaya bir içindekiler tablosu koyabilirsiniz.

Example of Easy Table of Contents for WordPress

Eklenti ayrıca içindekiler tablosunu kenar çubuğuna bir widget şeklinde yerleştirmeyi de sunar. Ardından, kenar çubuğundaki içindekiler tablosu her zaman okuyucunun emrinde olacaktır.

Ayarlarda, uygun başlık sıralamalarını (H1’den H6’ya) seçerek içindekiler tablosunun kapsamını da yapılandırabilirsiniz. Çoğu durumda, H1’in başlık olduğu varsayıldığında, içindekiler tablosu H2 ve H3’ü içerecektir. Ancak, metinleriniz çok kapsamlıysa, listeyi H6’ya kadar genişletmek çok uygun olabilir.

Table of Contents Plus

Bu eklenti için ilham kaynağı Wikipedia’da kullanılan çözümlerdir. Kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri sunarak mizanpajın farklı yönlerini değiştirebilir ve içindekiler tablosunu ekleme mantığını tanımlayabilirsiniz. İçindekiler tablosunu başlangıçta daraltılacak şekilde ayarlayabilirsiniz ve kullanıcı bunu kendisi genişletip daraltabilir.

Example of Table of Contents Plus for WordPress

Bununla birlikte, Table of Content Plus, yalnızca bir içindekiler tablosundan daha fazla işlevselliğe sahiptir. Gönderiler ve sayfalar için bir site haritası oluşturabilir ve bunu ek bir alt sayfada görüntüleyebilirsiniz. Eklentinin birincil işlevi, içindekiler tablosunu sunmak olduğundan, bu şekilde oluşturulan site haritasının grafik biçimi, genellikle özel eklentiler tarafından oluşturulan haritaların kalitesini aşar.

Heroic Table of Contents

Hero Themes’ten bir eklentidir. İçindekiler tablosu oluşturmak için bir eklentinin sahip olması gereken standart işlevlere ek olarak, birkaç ek işlevi de vardır. Temel bir avantaj, Gutenberg ile entegre olabilme yeteneğidir, bu nedenle, yerleşik WordPress içerik düzenleyicisine güveniyorsanız, onu bir içindekiler tablosu oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Example of Heroic Table of Contents for WordPress

Başlıkları değiştirmeden belirli öğeleri gizleme veya yeniden adlandırma yeteneği kullanışlıdır. İçeriğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar.

Sonuç Olarak

İçindekiler web sitenizi zenginleştirir ve kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizi anlamalarını ve aradıkları yerleri bulmalarını kolaylaştırır. HTML bağlantılarını denemek istemiyorsanız, yukarıda sunulan eklentiler, yalnızca birkaç tıklamayla kullanabileceğiniz basit alternatiflerdir.

İçindekiler yalnızca kullanıcıya yardımcı olmak ve metnin okunabilirliğini artırmak için değildir. Ayrıca yaratıcının net bir yapıya sahip anlaşılır metinler hazırlamasına yardımcı olur. İçindekiler de SEO optimizasyonunda paha biçilmez bir yardımcıdır; arama motorlarında sayfanın sonuçlarını iyileştirirler.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu da seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Dedicated server for an online store

Özel bir sunucu çevrimiçi mağazalar için iyi bir fikir midir?

Next Post

Çalışma süresi neden bu kadar önemli?

Related Posts