Websitenizi Korumanız İçin 5 Taktik

5 Tips to Secure Your Website
5 Tips to Secure Your Website
Shares

Gelebilecek DDoS saldırıları ve hackerlarından mı korkuyorsunuz? Bu kötü niyetli kişilerden websitenizi koruyacak üst seviye güvenlik ve koruma mı istiyorsunuz?

Kitlenizin haftada 7 gün ve günde 24 saat olmak üzere her zaman websitenize erişebilir halde olmasını istersiniz. Websitenizin performansıyla ilgili yapmanız gereken birkaç önemli uygulama var. Bunlardan biri ziyaretçilerinizin yaşayabileceği yükleme sorunları ve bunu kolayca çözebilirsiniz. İçeriğimizi okumaya devam ederek detaylı rehberimizden faydalanabilir ve websitenizin erişilebilir olup olmadığını öğrenebilir, değilse de nasıl çözeblieceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çoğu zaman gözden kaçsa da websitenizin performansını etkileyen bir diğer önemli şey ise güvenliğidir.  Bu, websitenizin en hassas yanlarından biridir çünkü güvenliğiniz bir kere aşıldı mı kurtarmak için yapabileceğiniz çok az şey kalır. Peki websitenizin güvenliği neden bu kadar önemli?

Yeni başlayanlar için, websiteniz herhangi bir güvenlik saldırısı durumunda kullanılamaz hale gelir. Örneğin, bir DDoS saldırısı (burada websitenizi ondan nasıl koruyabileceğinizi ve ne olduğunu detaylıca ele aldık) websitenizin saatlerce yüklenmemesine sebep olur ve en kötü ihtimalle web siteniz hedef ziyaretçileriniz için kesinlikle erişilemez hale gelir. Diğer saldırılar hosting sunucusunun başarısız olmasına yol açar, böylece websiteniz ve kaynakları başarılı bir şekilde yüklenemez hale gelir. Sonuç olarak, ziyaretçileriniz bu duruma karşı sinirlenebilir ve uzun vadede websitenizle olan ilişkilerini bu durum etkiler. 

Dahası, güvenlik saldırıları websitenizin içeriklerini, ziyaretçileriniz normalde erişebiliyor olsa bile geçersiz kılabilir. Böylece websitenizde yer alan içerikleri ziyaretçilerinizin görmemesini sağlar. Bu bir etik değeri olmayan hackerların kendi reklamlarını yapmak için websiteniz üzerinde bir hak iddia etmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durum ziyaretçilerinizin websitenizde yer alan içeriklere ulaşmasını engeller. Bu değişiklikler eğer bir yedeğiniz yoksa, bir şekilde websitenizin kurtarma kısmına erişseniz bile, websitenize koyduğunuz tüm içerikleri tamamen ortadan kaldırabilir.

Ticaret ağırlıklı websiteleri için, güvenlik tehditleri büyük finansal problemler yaşamanıza da sebep olabilir. Sadece birkaç dakika bile olsa websitenizin müşteriler tarafından erişilemez olması satışlarda büyük kayıplara yol açabilir. Bu durum müşterilerin gözünde marka değeri ve güvenlerini kaybetmenize yol açar. Aynı zamanda büyük oranda bir gelir kaybı yaşanmasına sebep olur. 

Birçok websitesi, özellikle girişimcilik ve ticari amaçlı olanlar, içerisinde hassas veriler saklar. Bu veriler genellikle şifreleme yöntemiyle korunur ama kötü niyetli birinin eline bu şifreler geçerse bu veriler uzun süre saklı kalmaz. Hackerlar güvenlik açıklarından faydalanarak websitenizin verilerine erişmek  verileri bir daha kurtarılamaz hale sürükleyerek yıkıcı bir şekilde saldırır. Bütün bu nedenler websitenizin güvenliğinin neden önemli olduğunu açıklayıcı niteliktedir. İşte websitenizi güvenli bir şekilde korumak için 5 taktik.


URL’inizi Koruyun

Bir URL (Uniform Resource Loader) adresi, aynı zamanda link veya web adresi olarak da bilinir, websitenize erişilmesini sağlayan adrestir. Bu URL, internet kullanıcısını websitenizin web üzerindeki lokasyonunua yönlendirir. Bu durumda ne pahasına olursa olsun URL’nizi korumak için yapabileceğiniz iki şey bulunuyor. URL’nizi HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) protokolü ile uyumlu hale getirmelisiniz. Bu protokol, ziyaretçinin web tarayıcısı ile websitenizin arasında gerçekleşen veri transferi bağlantısının şifrelendiğinden, gerçek olduğundan ve doğru tamamlandığından emin olunmasını sağlar. İkinci olarak, bir SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası almalısınız. Bu protokol, kullanıcının verilerinin güvenli ve şifreli bir şekilde hassas veriler aktarılırken hiçbir aşamada taviz verilmeden transfer edilmesini sağlar. 

Güvenilir Bir Web Hostu Kullanın

Web hosting sağlayıcınız, websitenizin sıkıntısız bir şekilde çalıştığından emin olunmasını sağlayacak güvenlik özelliklerine ve yazılıma karar verir. Eğer hosting sağlayıcınızın sağlam bir güvenlik duvarı varsa saldırganlar için çok iyi bir temel koruma bariyeri görerek websitenize gelecek saldırılarının oranını %80’den aza indirir. SFTP (Secure File Transfer Protocol) gibi diğer özellikler, Rootkit Erişimi ve otomatik yedeklemeler mevcut güvenliğin artırılmasına yardımcı olur. Şanslısınız ki, eğer UltaHost müşterisiyseniz bu gibi durumların hiçbiriyle uğraşmanıza gerek yok. Güvenlik özelliklerimizin bulunduğu listeyi incelemek için buraya tıklayın. 

Yazılım Dengesi     

Çoğu zaman, hosting sunucunuzun çalışmasını sağlayan yazılım, başarısızlıkla veya sömürüyle sonuçlanabilir. Bu durum ne pahasına olursa olsun önlenmelidir. WordPress push regular gibi yazılımlar ve güvenlik odaklı güncellemeler, güvenlik açıklarını ve zayıflıklarını düzelterek genel deneyimi iyi anlamda artırır. Dahası, özgün olmayan veya korsan kopyalar genellikle websitenin güvenliğinin tehlikeye girmesine sebep olacak kötü yazılımla gelirler. Kısacası, tüm yazılımlarınızın sık sık güncellendiğinden emin olun ve bir yazılımın kopyasını sadece orijinal yaratıcısından veya güvenilir bir dağıtıcıdan alın. 

SQL Injection Saldırılarına Karşı Koruma

Standard Transact SQL’de kod yazılır yazılmaz zayıflık ve güvenlik açıklarına sebep olur. Kötü niyetli kodlar, halihazırda kullanılan kodların arasına hiçbir şekilde fark edilmeden kolaylıkla yerleştirilebilir. Bu durum, websitenizde yer alan verilerin değişikliklere uğramasına ve silinmelerine yol açar. Bu güvenlik riskinden korunmak için uygulayabileceğiniz çözüm tüm SQL ve PHP kodunda parametreli sorguları kullanmak olacaktır. 

Çift Doğrulama

Kendinizi kaptırmanız ve tüm dikkatinizi websitenizin çalışma yelpazesinin sunucusunun tek bir ucuna odaklamanız mümkündür. Buna kapılmak kolaydır, ancak websitenizin sorunsuz çalışabilmesi için kulanıcı tarafının da en az onlar kadar önemli olduğunu hatırlamanız gerekir. Sonuç olarak, iki taraftan da tüm güvenlik önlemlerini ve geliştirmelerini iki kanaldan, web hosting, sunucu ve kullanıcının tarayıcı arayüzü, uygulamaya dikkat etmeniz gerekir. 

Bunlar websitenizin çalışır halde olmasını ve güvenli olmasını sağlayacak taktiklerdi. Sizin bildiğiniz ama bizim kaçırdığımız bir şey oldu mu? Yorumlar kısmında belirtin. 

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Bu türde daha fazla makale için blogumuza göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
What is FID and how to fix it?

FID nedir ve onu nasıl tamir edebilirsiniz?

Next Post
UltaHost's Black Friday and Cyber Monday deals are live, and now is your golden opportunity to revolutionize your online presence

Ultahost’un Kara Cuma’sı ve Siber Pazartesi Fırsatları Şimdi Başlıyor!

Related Posts